Nepovoljna obrazovna struktura poljoprivrednih proizvođača u Hrvatskoj mogla bi postati prepreka razvoju obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva na putu prilagodbe hrvatske poljoprivrede onoj u EU.
Naime, koeficijent obrazovanja poljoprivrednika u Hrvatskoj znatno je niži od obrazovnoga koeficijenta nepoljoprivrednika.
Poljoprivrednik koji nema certifikat za određenu proizvodnju ne može dobiti kredit u EU. Naši će se poljoprivrednici morati obvezati na pohađanje edukacijskih programa budu li htjeli koristiti sredstva iz pretpristupnih fondova Unije, kaže ravnatelj Hrvatske poljoprivredne i savjetodavne službe, Ivan Katalinić.
Mladen Pavić, glasnogovornik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva, navodi kako se poljoprivrednici unutar Operativnih programa za podizanje višegodišnjih nasada, proizvodnje mlijeka za tržište, odnosno uzgoja svinja, obvezuju da će se educirati za ove programe.
Osim toga, za poljoprivrednike na terenu organizirat će se radionice o inovacijama
na poljoprivrednim strojevima, novom sjemenu i zaštiti bilja, napominje Pavić.
Katalinić navodi kako nije potrebno izmišljati toplu vodu u obrazovanju poljoprivrednika, koje mora biti cjeloživotno, jer se tehnologija u proizvodnji hrane neprekidno razvija, nego treba primijeniti iskustva EU-a.
Riječ je edukacijskim trening-centrima koji bi po regijama pokrivali određene poljoprivredne proizvodnje - od proizvodnje mlijeka i mesa, voća i povrća do višegodišnjih nasada vinograda i maslina. U takvim bi centrima zainteresirani poljoprivrednici i studenti učili u praksi.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik