Svaki četvrti odrasli stanovnik Europske unije pogođen je nekom vrstom psihičkog poremećaja što, zbog gubitka produktivnosti i socijalnih troškova, EU stoji do 4% godišnjeg BDP-a, pokazala je nova studija koju su provele britanska karitativna udruga za oboljele od mentalnih bolesti Rethink i Europska federacija udruga obitelji oboljelih od psihičkih bolesti EUFAMI.
Studija ukazuje na činjenicu da se 27% građana EU svake godine suoči s nekim psihičkim problemom, poremećajem ili težom bolešću, a depresija i tjeskoba najčešći su problemi. Studija također procjenjuje da će do 2020. depresija biti drugi najčešći razlog nesposobnosti za rad u razvijenom svijetu.
Studija je kao osnovni problem u borbi protiv psihičkih poremećaja navela socijalno isključivanje i diskriminaciju te stigmatizaciju mentalno oboljelih. Određeni dio ljudi s psihičkim bolestima nema ni želju pronaći posao, iako ih 63% kaže da bi željelo raditi.
Čak 95% ispitanika željelo bi da javnost bolje razumije probleme mentalno oboljelih, a velika većina ispitanika, njih 90% također poziva na mogućnost pristupa lijekovima s manje negativnih popratnih pojava, kao što su debljanje, znojenje ili seksualne disfunkcije.
Udruga Rethink smatra da je ukupno stanje u EU ovisno i o zdravlju svakog pojedinca. Ekonomski napredak u EU u velikoj mjeri ovisi o zdravlju i sreći njezine radne snage. Ali i zaposlenje može doprinijeti psihičkoj bolesti budući da radni uvjeti često vode do mentalnog stresa, kaže izvršni direktor Rethink-a, Cliff Prior.
EU i nacionalne vlade trebaju surađivati kako bi se okončala diskriminacija, socijalno isključivanje, povrede ljudskih prava i nedostatak sredstava, koji
sada pogađaju oboljele od psihičkih bolesti u Europi, naglasio je glavni tajnik EUFAMI-a, Kevin Jones.
(T.B.)
Izvor:
Euractiv.com