U organizaciji Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), u Glasgowu je jučer s radom otpočela konferencija na kojoj će biti riječ o ozbiljnoj globalnoj krizi koju je u svijetu prouzročio nedovoljan broj liječnika, medicinskih sestara i primalja.
WHO će na konferenciji također staviti naglasak na važnost ulaganja u zdravstveno osoblje diljem zemaljske kugle, s obzirom da u njihovom izvješću stoji kako trenutačno u svijetu nedostaje više od 4 milijuna liječnika, medicinskih sestara i primalja.
Na trodnevnoj konferenciji, koja se održava u suradnji sa Kraljevskom visokom školom za medicinske sestre i Kraljevskom visokom školom za primalje, voditelj Odjela za ljudske potencijale u zdravstvu WHO-a dr. Manuel Dayrit nabrojat će 57 zemalja svijeta u kojima je prisutan zabrinjavajući trend nedostatka zdravstvenog osoblja, zbog čega u opasnost dolaze razne liječničke intervencije koje se odnose na spašavanje ljudskih života, sigurne porođaje ili cijepljenje djece, posebno u siromašnim i nerazvijenim zemljama.
Dayrit smatra kako bi se problem nedostatka mogao riješiti dobro razvijenim planom o obuci zdravstvenih djelatnika u budućnosti te izravnijim ulaganjem i njihovo usavršavanje nego što je bilo do sada.
Predsjednica Kraljevske visoke škole za medicinske sestre, Sylvia Denton navodi kako na današnjem globalnom tržištu rada, način na koji se nosimo s vlastitim zdravstvenim sustavom utječe na zdravstvene sustave diljem svijeta. Pritom je dodala kako gotovo polovina medicinskih sestara registriranih od 1997. u Ujedinjenom Kraljevstvu dolazi iz zemalja poput Filipina, Australije, Indije, Južnoafričke Republike i drugih subsaharskih afričkih zemalja.
Ona ističe i kako je Gana, primjerice u posljednjih 8 godina izgubila više od 1.000 sestara kojima su ponuđene bolje plaće i radni uvjeti, za isti posao u Velikoj Britaniji. To je veliki odljev vještina koji si zemlja teško može priuštiti, zaključuje Denton.
(V.K.)
Izvor:
BBC News