Ohrabrujuće statistike koje ukazuju na smanjenje dječjeg rada ipak ne skrivaju činjenicu da je taj problem i dalje jedan od glavnih izazova u velikom dijelu svijeta, priopćila je Međunarodna organizacija rada (International Labour organization – ILO) u povodu 12. lipnja, Svjetskog dana borbe protiv dječjeg rada.
Između 2000. i 2004. broj djece koja rade pao je za 11%, na 218 milijuna. Posljednji dostupni podaci govore o tome da je broj djece koja rade na opasnim poslovima, između 2000. i 2004. smanjen za 26%, na 126 milijuna.
Voditelj projekta Međunarodnog programa za iskorjenjivanje dječjeg rada (International Programme on the Elimination of Child Labour –IPEC), Geir Myrstad istaknuo je da smo na pravom tragu. Dječji rad sada je zaista moguće iskorijeniti. Prošli mjesec direktor ILO-a, Juan Somavia istaknuo je da se najgori oblici dječjeg rada mogu iskorijeniti do kraja ovog desetljeća, a da se istovremeno iz vida ne izgubi krajnji cilj – iskorjenjivanje dječjeg rada u potpunosti.
Kao glavni razlog raširenosti dječjeg rada i ILO-u ističu nedostatak sredstava za život u mnogim obiteljima, te naglašavaju da je borba protiv siromaštva nužan preduvjet za iskorjenjivanje dječjeg rada.
Najviše uspjeha u suzbijanju dječjeg rada imali su Tanzanija i Brazil koji su pokrenuli razne programe i kampanje u koje su se, osim ministara rada, uključile cjelokupne njihove vlade i to istaknule kao svoje prioritete. Tako su tim zemljama osnovane institucije koje prate pojavu dječjeg rada i osiguravaju da se ona spriječi na svim razinama.
U 2004. u Subsaharskoj Africi radilo je 49,3 milijuna djece, u Aziji 122 milijuna, u Južnoj Americi 5,7 milijuna, a u ostalim dijelovima svijeta 13 milijuna djece.
(T.B.)
Izvor:
OneWorld.com