Gradnja malih obiteljskih hotela imperativ je razvoja i konkurencije hrvatskog turizma. Države poput Italije, Austrije i Njemačke, stimulirale su njihovu gradnju posljednjih tridesetak godina, a unazad tri godine i naša država.
U posljednje su tri godine, zahvaljujući Vladinoj poticajnoj mjeri - Programu kreditiranja malog obiteljskog poduzetništva u turizmu "Poticaj za uspjeh", sagrađena 162 objekta, realizirano 255 kreditnih zahtjeva, otvoreno više od 2.000 novih radnih mjesta i osigurano 7.000 novih ležajeva. Vizija ovog programa je do 2009. godine otvoriti 300 novih malih hotela, pansiona i obnovljenih tradicijskih kuća za turističku ponudu.
Barem 150 novih poduzetnika i hrvatskih obitelji zainteresirano je odmah početi s gradnjom malih hotela, posebno putem programa "Poticaj za uspjeh". Vjerujem kako će biti premašena brojka od 300 novih hotela koliko se planira sagraditi u iduće tri godine, što će biti milijarda eura investicija. Drago nam je što su država, HBOR i druge banke prepoznale tu vrijednost i pomažu u stvaranju hrvatskih
hotelskih poduzetnika jer obični privatni smještaj gubi bitku s tržištem, navodi predsjednik Nacionalne udruge malih i obiteljskih hotela Šime Klarić.
Klarić dodaje kako ova vrsta hotela ima velike multiplikativne efekte na gospodarstvo jer angažiraju sve lokalno, građevinske tvrtke, opremu, prehranu. Osim toga, omogućuju i cjelogodišnje zapošljavanje, a u konačnici i produžetak turističke sezone. Stoga je ova udruga pokrenula jedinstveni program - info call centar putem kojega će vlasnici obiteljskih hotela, ali i poduzetnici zainteresirani za gradnju moći dobiti financijske, marketinške, arhitektonske i druge savjete koji će im pomoći u realizaciji projekata.
Prema Klarićevim riječima u Hrvatskoj je trenutno dvjestotinjak malih obiteljskih hotela, u Italiji više od 23.000, a u Austriji i Grčkoj između 8 i 10 tisuća.
Austrijanci ih nisu gradili da bi Hrvati imali gdje skijati, već zato da poduzetnici i lokalno stanovništvo ima od čega živjeti jer ondje ne mogu uzgajati masline i kupus. Nemamo razloga ne graditi male hotele i ne postati europska Florida, imati turizam od kojega će živjeti i lokalno stanovništvo. Teško se boriti protiv velikog kapitala, no ekonomija malog razmjera može konkurirati na tržištu, zaključuje Klarić.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik