Više od trećine stanovnika EU ne zna se služiti računalom, podaci su koje je objavio Eurostat, ured za obradu statističkih podataka Europske komisije.
Prošle je godine na području EU-a 37 posto stanovnika u dobi od 16 do 74 godine izjavilo da nema razvijene osnovne računalne vještine.
Taj je postotak nešto viši (39 posto) kada se radi o ženskoj populaciji, nego o muškoj (34 posto).
Istraživanje je pokazalo da postoje razlike među državama članicama, a velike su razlike uočene i među dobnim skupinama, kao i među različitim obrazovanim razinama.
Prema podacima Eurostata, više od polovice stanovništva Grčke (65%), Italije (59%), Mađarske (57%), Cipra i Portugala (54%) te Litve (53%) ne zna se služiti računalom. No manje od četvrtine stanovništva u Danskoj (10%), Švedskoj (11%), Luksemburgu (20%) i Njemačkoj (21%) te Velikoj Britaniji računalno je nepismeno.
Što se tiče starije populacije, tamo su razlike mnogo veće. Na području EU-a prosječno 65 posto ljudi u dobi od 55. do 74. godine života ne zna se služiti računalom. A razlike među državama za tu dobnu skupinu se kreću od 27 posto u Danskoj do 93 posto u Grčkoj.
U dobnoj skupini od 25. do 54. godine 29 posto stanovništva nema osnovne računalne vještine, dok ih 25 posto ima razvijena znanja potrebna za služenje računalom. Danska i Luksemburg su države u kojima je 45 posto ispitanog stanovništva izjavilo da se zna dobro služiti računalom, dok je taj postotak u Grčkoj 10%, a u Poljskoj i Latviji 11 posto.
Samo 10 posto stanovništva od 16. do 24. godine života ne zna se uopće služiti računalom, a najveći je postotak u Mađarskoj (34%) i Grčkoj (32%) i Italiji (28%).
S druge strane, čak 40 posto ispitanika iz te dobne skupine zna se jako dobro služiti računalom i to najviše u Sloveniji (67%), Luksemburgu (64%) i Danskoj (59%).
Općenito je pravilo je da se nezaposleni uglavnom ne znaju služiti računalom.
U svim državama članicama razina obrazovanja ima važnu ulogu u poboljšanju računalne pismenosti tako da postotak onih koji se ne znaju služiti računalom opada kako raste razina obrazovanja.
Istraživanje je obuhvatilo pitanja o računalnim vještinama poput korištenja miša za pokretanje programa, kopiranje ili premještanje fileova, kopiranje ili premještanje informacija na ekranu, korištenje osnovnih aritmetičkih formula, brisanje fileova i stvaranje računalnog programa.
(Hina)