Nezaposlenost u Srbiji posljednjih godina stalno raste, a što je još gore, ekonomisti procjenjuju da će sigurno rasti još neko vrijeme, sve dok se ne završi proces privatizacije.
Tako je prema službenim statistikama, u svibnju zabilježena brojka od 924.450 nezaposlenih, a zabrinjavajuće je što ta brojka i dalje raste.
Prema anketi o radnoj snazi 2000. stopa nezaposlenosti iznosila je 12,09, a 2005. je porasla na 20,8 posto. Od 2002. do kraja 2005., oko 130.000 radnika uz otpremnine ostalo je bez dotadašnjeg posla, a do kraja ove godine u istoj poziciji će se naći još oko 150.000, procjena je Republičkog ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku.
Broj nezaposlenih se između 2004. i 2005. povećao za skoro 60.000, dok je broj zaposlenih stagnirao ili blago rastao. Porast broja nezaposlenih posljedica je intenzivnog restrukturiranja u gospodarstvu posljednjih mjeseci, ali i mentaliteta otpuštenih radnika.
Naime, relativno solidne otpremnine koje dobiju, radnici ne troše za osiguranje novog radnog mjesta, nego uglavnom za trenutačno popravljanje standarda, kupuju kuće i automobile, ili idu na ljetovanja.
Vlast uporno ponavlja da je broj onih koji ne rade oko pola milijuna, jer drugi su samo prijavljeni kao nezaposleni zbog zdravstvenog osiguranja, ali rade na crno.
Stoga je Vlada Srbije najavila je nekoliko mjera, a jedan od načina da dio radne snage iz sive zone prijeđe u legalnu je i smanjenje ukupnih davanja na zarade zaposlenih.
Najnovije mjere su i subvencije za zapošljavanje pripravnika, ali se dosta očekuje od najavljenog smanjenja stope poreza na plaće i uvođenja poreznih stimulacija za zapošljavanje mladih do 30 godina.
(V.K.)
Izvor:
Večernji list