Vlada će otočnim poslodavcima ove godine dodijeliti državnu potporu u iznosu od 7 milijuna kuna s ciljem poticanja zapošljavanja otočnog stanovništva.
Vladinom uredbom želi se potaknuti razvoj otočnog gospodarstva u skladu s programima održivog razvitka otoka i državnim programima razvitka otoka s ciljem ujednačavanja razvitka otoka s ostalim hrvatskim regijama. Pravo na naknade tako će imati 15.000 zaposlenih u 5.250 tvrtki i zadruga na hrvatskim otocima.
Prosječna plaća na hrvatskim otocima iznosi oko 2927 kuna neto. Predviđanja pak govore kako će spomenuta mjera dovesti do povećanja prihoda od poreza na dohodak za otočne jedinice lokalne samouprave, što lančano dovodi do otvaranja novih radnih mjesta.
Pravo na državnu potporu nemaju otočni poslodavci kojima u vlasničkoj strukturi udio države, županije, grada ili općine ne prelazi 50 posto, te financijske institucije (banke, osiguravajuća društva, štedno-kreditne zadruge i slično).
Mogući korisnici potpora su trgovačka društva, obrti ili zadruge te će za njih Ministarstvo u dnevnom tisku raspisati javni poziv za dodjelu potpora koje mogu ostvariti u iznosu do 750.000 kuna u razdoblju od 3 godine.
Otočni poslodavci sa sjedištem na otocima prve skupine (nedovoljno razvijeni i nerazvijeni, mali, mali, povremeno nastanjeni i nenastanjeni otoci i otočići) imaju pravo na veću naknadu (u iznosu od 100 posto jedne prosječne isplaćene mjesečne bruto plaće bez doprinosa na plaću) za razliku od poslodavaca koji iste djelatnosti obavljaju na otocima druge skupine (svi ostali otoci i poluotok Pelješac). Ti poslodavci će moći koristiti 50% jedne prosječne isplaćene mjesečne bruto plaće bez doprinosa na plaću.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik