Iako je proteklih dana došlo do zahlađenja i pada temperatura zraka, ne tako davno bili smo svjedoci nesnosnog vala vrućina koji je poharao našu i mnoge druge zemlje. Veliki val vrućina poharao je i Sjedinjene Američke Države, zbog čega su se neki zaposlenici možda na trenutak zastali i na minutu razmislili o svom trenutnom poslu.
Neki od njih možda su u tom trenutku poželjeli raditi posao prodavača sladoleda ili su tek bili zahvalni što ne rade u talionici željeza ili ispred vruće pećnice za pizzu.
S obzirom na vremensku prognozu i upozorenja građanima SAD-a, te apela za štednjom električne energije, CNNMoney.com objavio je listu poželjnijih "hladnih" poslova i nekih, ne baš poželjnih, "vrućih".
Prodavač sladoleda, našao se također na listi hladnih zanimanja u ove vruće dane. Sjedenje u klimatiziranom kamionu prepunom sladoleda, čini se kao jedan od boljih poslova u užarenim gradovima diljem SAD-a. Jedna od osoba koji rade ovaj posao je i Peter, vlasnik kamiona za prodaju sladoleda kojim obilazi ulice New Yorka. Međutim, on napominje kako ne bi radio ovaj posao, kada njegovo vozilo ne bi imalo klimatizacijski uređaj.
Istraživač na Arktiku može se činiti uzbudljiv posao kada samo zamislite da se živa na termometru spušta do nezamislivih temperatura ispod ništice. Tako govori i Marie Gilbert, glasnogovornica Sveučilišta na Aljasci koje sponzorira neke od ovih istraživačkih ekspedicija.
Ona objašnjava kako tijekom zimskih mjeseci istraživači nose sloj sintetičkog donjeg rublja, odjeću ispunjenu perjem ili sintetičkim vlaknima, a oni koji si to mogu priuštiti, odjeću od bikove vune. Tijekom ljetnih mjeseci, Gilbert objašnjava kako su istraživači odjeveni u kratke hlače, majice i krznene čizme. Međutim rad na takvim područjima može značiti i potpunu izoliranost s obzirom na nedostatak signala za mobitele.
Mislite da vam je teško na visokim temperaturama u hladu? Kako je tek onda osobama zaposlenima na poslovima zavarivača, koji su od plamena, čija temperatura može dosezati i 2.900 stupnjeva Celzijevih, udaljeni samo nekoliko centimetara. Pa čak i unatoč takvoj vrućini, ovi zaposlenici moraju nositi zaštitna odijela, otporna na vatru.
Na pitanje kako američki vatrogasci podnose vrućine, vatrogasac William Mutter odgovara: Ne podnosimo.
Unatoč vrućini i plamtećoj vatri s kojom se svakodnevno susreću, oni također moraju biti odjeveni u zaštitna odijela i kacige, što ovaj posao čini još težim i teško podnošljivim. Uz sve to vatrogasci često na svojim leđima nose i spremnike s kisikom, te ukoliko je to potrebno u borbu s vatrenom stihijom ulaze s maskama na licu.
Jedino osvježenje, vatrogasci si priušte u stankama između zadaka kada se u dvorištu vatrogasne postaje osvježe zalijevajući se vodom iz vatrogasnog crijeva.
(V.K.)
Izvor:
CNN Money