Najvažniji problem s kojim će se Europa morati suočiti jest suzbijanje nezaposlenosti. Naime, kao i prijašnjih godina, nedovoljan broj radnih mjesta još uvijek najviše zabrinjava Europljane. Međutim, potrebno je naglasiti kako se inflacija, zdravstvena zaštita, stambeno pitanje i kriminal također nalaze visoko na listi briga.
Podaci su to godišnjeg istraživanja "Izazovi Europe" koje je grupacija GfK provela u 10 europskih zemlja na uzorku od 12.000 građana, u razdoblju od travnja do lipnja ove godine.
Problem nezaposlenosti navelo je više od trećine ispitanih, a u sedam od deset država, nedostatak radnih mjesta je glavna briga već godinama. Njemačka se našla najpogođenija ovim problemom, pa je petina ispitanih Nijemaca navela kako se ovaj problem hitno mora riješiti. Dvije trećine Poljaka i gotovo isto toliko Francuza također je navelo nezaposlenost kao najvažniji problem.
Najmanje zabrinuti ovim problemom su građani Rusije (12%), Nizozemske (11%) i Velike Britanije. Samo jedan od osam Rusa smatra kako nezaposlenost predstavlja problem za njihovu zemlju, dok u Nizozemskoj to misli tek jedan na devet ispitanih. Nezaposlenost u Britaniji, problemom smatra još manje ispitanih, samo jedan na dvanaest ispitanika.
Slijedeća najveća briga Europljana jest inflacija i vrijednost njihove valute. Jedan od pet ispitanih misli kako je najviše rada potrebno upravo na rješavanju ovog pitanja. To je najizraženije među ispitanicima u Rusiji gdje jedan na tri ispitanika smatra kako će inflacija i niža kupovna moć imati negativan učinak na njihove živote. I dok je prošle godine inflacija brinula 32% Europljana, ove je godine zabrinuto njih 35%, čime se inflacija svrstala pri vrhu liste problema, a posebno negativan utjecaj ima na one koji primaju neke od oblika državne pomoći ili imaju mala primanja. Međutim, Španjolci, Britanci i Austrijanci ovo pitanje ne smatraju toliko problematičnim.
Na trećem mjestu briga Europljana nalaze se zdravstvena zaštita, rješenje stambenog pitanja i kriminal, koje problemima smatra 12% Europljana. Međutim postotak varira od zemlje do zemlje. Tako primjerice u Velikoj Britaniji jedan na tri ispitanika smatra kako je zdravstvu potrebna reforma, dok u Njemačkoj to misli 15% ispitanih. Problem zdravstvene zaštite ističe i gotovo jednak postotak Poljaka (13%) i Talijana (14%).
(V.K.)
Izvor:
GfK Group