Već nekoliko tjedana radite punom parom, a odmor s kojega ste nedavno došli već pomalo i zaboravljate. Vrijeme brzo prolazi i nekako se vraćate u rutinu. A upravo je rutina ono što ste već nekoliko puta odlučili prekinuti.
Volite raditi, volite i svoj posao, ali često imate osjećaj da ne stignete živjeti onako kako biste željeli i čini vam se da je rad, rad i samo rad sve što vam preostaje.
Prije nego što počnete s promjenom, potrebno je znati gdje ste sada. Jednom kad ustanovite što trebate i što želite činiti odredite prioritete.
Donosimo vam nekoliko koraka koje će vam olakšati vašu namjeru:
Postavite realne ciljeve i promijenite ne samo način na koji djelujete nego i na koji osjećate.
Dajte si dovoljno vremena. Budite svjesni da ta promjena neće biti laka, ali nagrada će biti vrijedna truda.
Neki alati koje možete rabiti na putu introspekcije i projektiranja plana promjene mogu, primjerice, biti vođenje dnevnika, bez obzira je li riječ o zapisivanju vaših misli, osjećaja ili aktivnosti koje ste obavili.
Provjerite jesu li vaše riječi i ono što činite u suprotnosti. Ako su uobičajene riječi trebam ili moram, zamijenite ih sa želim i spreman.
Najvažnije je odustati od potrebe za kontrolom ljudi oko sebe, situacije u kojoj se nalazimo i koju često okrivljujemo za svoje nezadovoljstvo, okolnosti, a katkad i uvesti više samodiscipline ili samokontrole, kako vam drago.
Tek kada prihvatite potrebu za suočavanjem s izazovima koje život stavlja pred vas, umjesto da ih samo preskačete, naučit ćete kako u svojemu životu uspostaviti zdrav odnos rada i zadovoljstva.Ukratko, zapadna civilizacija, na žalost, sve manje pozornosti pridaje tome kako se zapravo osjećamo, a često se nalazimo u situacijama u kojima, noseći maske, te osjećaje uspješno prikrivamo ne samo od okoline nego i od sebe samih. Osjećate li grizodušje, a osobito samosažaljenje, odustanite od tih negativnih osjećaja.
(A.T.)
Izvor:
Lider