Zadnji mjeseci, tijekom kojih je graditeljstvo procvjetalo, posebice u glavnom gradu, najbolje su pokazali koliko domaće tvrtke, pa i one veće ulažu u zaštitu na radu.
Naime, gotovo je nemoguće bilo vidjeti radnike propisno odjevene i zaštićene recimo od nepovoljnih vremenskih uvjeta, pada predmeta i slično.
Očekivati da budu zaštićeni od buke ili drugih štetnih utjecaja, a što zakoni precizno propisuju, gotovo je iluzorno. Prošle godine u Hrvatskoj je registrirano nešto više od 22.000 ozljeda na radu. Među njima je čak 80% nastalo na radnom mjestu (preostalih 20% dogodilo se na putu do posla ili s posla kući).
Istodobno je na poslu smrtno stradalo 45 radnika. Najugroženije djelatnosti su građevina, trgovina i prerađivačka industrija u kojoj se i dogodilo najviše ozljeda na radu – gotovo 7.500.
U građevini je lani ozlijeđeno 2.600 radnika. Međutim, kad je riječ o smrtnom stradavanju građevina je na prvom mjestu.
Predsjednik sindikata graditeljstva Stipe Kirigin kaže kako je lani na poslu u građevinarskim poslovima smrtno stradalo 27 ljudi, što je čak 60 posto. U svim ostalim djelatnostima zajedno, a u koje spadaju neke jako rizične, kao što su šumarstvo ili brodogradnja, ukupno je dakle poginulo 40% ljudi.
Pojasnio je kako stalno pozivanju inspektore da češće kontroliraju gradilišta, a nadležne da pooštre sankcije za one koji se ne drže zakonskih odredbi. Upravo je zaštita na radu i jedan od najtežih poslova koji Hrvatsku očekuje prije ulaska u EU.
Naime, ulaskom Hrvatske u EU više se neće moći proizvoditi i koristi azbest, radni strojevi i proizvodni pogoni morat će se znatno pomladiti, a radnici i to ne samo oni na gradilištima morat će nositi zaštitnu opremu.
Poslodavci će morati voditi računa o jačini buke i vibracijama, kancerogenom učinku nekih tvari koje koriste u proizvodnji, zračenju računalnih ekrana, pa čak i o stresu koji posao može izazvati.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik