Unatoč zakonskoj mogućnosti, u Hrvatskoj manje od 1% očeva iskoristi svoje pravo na rodiljni dopust. Lani je tako, prema podacima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO), samo 850 očeva otišlo na rodiljni dopust.
Radi usporedbe, 2005. godine, rodiljni dopust koristilo je više od 70.350 majki. Po važećem zakonu, očevi u Hrvatskoj mogu uzimati dopust za bebu tek u drugoj polovici jednogodišnjeg rodiljnog dopusta.
Prvih šest mjeseci obvezni je rodiljni dopust i kao takav rezerviran isključivo za majku. Očevi pak u drugom dijelu rodiljnog dopusta imaju pravo koristiti svih šest mjeseci ili samo jedan dio. U tom slučaju primaju istu naknadu kao što bi je primala i majka.
Riječ je o 1.600 do 2.500 kuna, ovisno o tome je li roditelj nezaposlen, odnosno o visini njegove plaće. U praksi očevi koji se odluče na rodiljni dopust u pravilu to čine u slučaju kada imaju mnogo nižu plaću od plaće majke, pa je ostanak doma uz bebu tek odluka financijske naravi.
Ipak, premijer Ivo Sanader i potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor, predstavljajući prošli tjedan najnoviji program populacijske politike, najavili su kako očekuju da ubuduće i veći broj očeva uzima rodiljni dopust i ostaje uz djecu.
Uostalom, obveza da očevi koriste jedan dio rodiljnog dopusta jedna je od direktiva koje Hrvatskoj propisuje Europska unija. Naime, spomenuta direktiva propisuje tek minimum prava koja se moraju uvažiti. A to su dva tjedna obveznog rodiljnog dopusta za majku te još tri mjeseca dopusta koje otac i majka moraju podijeliti.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik