Najkonkurentnije gospodarstvo 2006., među zemljama kandidatkinjama za Europsku uniju i potencijalnim članicama, mjereno po Lisabonskim kriterijima imala je Hrvatska, pokazalo je najnovije izvješće Svjetskog ekonomskog foruma (WEF).
U usporedbi s Turskom, Rumunjskom, Bugarskom, Makedonijom i Srbijom i Crnom Gorom, Hrvatska je bila najnaprednija u razvoju informacijskog društva, mrežnih industrija i održivog razvoja, a Turska je bila prva po liberalizaciji tržišta, financijskih usluga te poduzetničke klime.
Za Hrvatsku je indeks konkurentnosti 3,93 boda, dok je turski indeks 3,92, a europski prosjek je 4,84 boda. Sve ostale zemlje imaju manji indeks. Izvješće ističe kako su, na temelju ekonomskih kriterija koje definira Lisabonska strategija, Hrvatska i Turska najbolje pripremljene zemlje koje mogu doprinijeti ukupnoj konkurentnosti Unije.
Po tom pitanju Hrvatska je bolja od nekih sadašnjih članica poput Poljske, ili budućih članica Rumunjske i Bugarske. Indeks konkurentnosti Rumunjske je 3,59 bodova, a Bugarske 3,31 bod, što je ispod europskog prosjeka. Te države posebno zaostaju u područjima kao što su liberalizacija tržišta i mrežne industrije.
Makedonija i Srbija i Crna Gora pri kraju su ljestvice i s 3,14 bodova daleko od europskoga prosjeka. No, ipak su bolje od Bugarske u inovacijama te liberalizaciji tržišta.
Međutim, sve te zemlje još moraju dosta poraditi kako bi dostigle postojeći prosječan stupanj konkurentnosti Unije, stoji u izvješću. Ono se temelji na konkretnim gospodarskim pokazateljima poput broja priključaka na Internet i stope nezaposlenosti te podataka iz WEF-ove ankete provedene među čelnicima kompanija iz cijelog svijeta.
Članica EU s najkonkurentnijim gospodarstvom jest Danska s 5,76 bodova, a slijede ju Finska i Švedska s 5,74 bodova, te Nizozemska i Njemačka.
"Izvješće naznačuje da bi EU trebao usmjeriti pozornost na tri područja kako bi se približio lisabonskom cilju: mora poboljšati uvjete za poticanje inovacija, razviti snažnije informatičko društvo i stvoriti poduzetničko okruženje koje će snažnije poticati gospodarske aktivnosti privatnog sektora", istaknula je Jennifer Blake iz WEF-ove Globalne mreže za konkurentnost.
(T.N.)
Izvor:
Poslovni dnevnik