Na jučerašnjoj međunarodnoj konferenciji o radu nedjeljom koju je organizirala Hrvatska gospodarska komora (HGK), ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Branko Vukelić, poručio je kako referendum na kojem bi se građani izjasnili o radu trgovina nedjeljom, nije rješenje. Vukelić je istaknuo kako je potrebno uložiti maksimalan trud da bi se pronašlo rješenje kojim će biti zadovoljne sve strane, a prije svega radnici i poslodavci.
Neisplativost referenduma vidljiva je i na primjeru Slovenije, što je potvrdio i predsjednik slovenske Udruge poslodavaca u trgovini i predstavnik slovenskog Spara, Boštjan Grom. On je izjavio kako je referendum koji je Sloveniju koštao tri milijuna eura bio je uzaludan jer je najveći problem bio u nerazumijevanju socijalnih partnera.
"Naš put rješavanja pitanja rada trgovina nedjeljom trajao je pet godina, a završio je prošle godine u studenom kada je donesen kolektivni ugovor za trgovinu", pojasnio je Grom.
Grom je istaknuo kako se slovenski Zakon o trgovini mijenjao četiri puta, a referendum koji je doveo do zabrane rada trgovina nedjeljom srušen je na Ustavnom sudu. Dogovorom se na kraju postiglo konačno rješenje, pa trgovine u Sloveniji sada mogu raditi najviše 26 nedjelja u godini, a radnicima je taj rad plaćen sto posto više.
Zamjenik direktora Sektora za trgovinu Austrijske gospodarske komore Roman Seeliger, pojasnio je austrijsku tradiciju zatvorenih trgovina nedjeljom te istaknuo kako Austrijanci vode raspravu o produljenju radnog vremena trgovina.
"Trgovine bi od ponedjeljka do subote trebale biti otvorene do 21 sat, no nedjelja i dalje ostaje neradna. Veliki trgovački lanci su za rad nedjeljom, dok su protiv Austrijska gospodarska komora, sindikati i građani", rekao je Seeliger.
Predstavnici Ministarstva gospodarstva ponovili su posljednji Vladin prijedlog Zakona o trgovini prema kojem bi trgovine nedjeljom mogle raditi u četiri ljetna mjeseca, od lipnja do kraja rujna, te u prosincu i to od osam do 13 sati. Tijekom ostalih mjeseci rad nedjeljom bio bi dopušten samo iznimno, primjerice benzinskim crpkama, kioscima i pekarnicama.
Takvom prijedlogu i dalje se protive Crkva i Sindikat trgovine Hrvatske. Predsjednica Sindikata trgovine Ana Knežević upozorila je da od 60.000 prodavača 40.000 ih radi svaku nedjelju, a 90% za to nije dodatno plaćeno.
Inače prema istraživanju GfK provedenom u prosincu prošle godine, 40% građana misli kako bi nedjeljom sve trgovine trebale biti zatvorene, dok ih 29% misli kako bi trebala raditi samo dežurna trgovina u naselju. Za rad svih trgovina koje su potrebne građanstvu izjasnilo se 15% ispitanika, dok je 16% njih bilo neodlučno.
(V.K.)
Izvor:
Jutarnji list