Bivši zaposlenici Ine, odnosno njezini umirovljenici, moći će, kako se čini, ostvariti najpovoljnije uvjete za sudjelovanje u kupnji 7% dionica rezerviranih za sadašnje i bivše zaposlenike.
Njima bi osim toga mogao otići i najveći broj iz tog paketa dionica jer je Vladino povjerenstvo, u kojem su uz članove Vlade zastupljeni i sindikati te Uprava Ine, sve bliže odluci da pravo na kupnju dionica pod povlaštenim uvjetima mogu ostvariti svi bivši i sadašnji zaposlenici Ine koji su u njoj bili zaposleni od njezina formalnog osnutka.
Dakle od kraja 1963., odnosno 1. siječnja 1964., a ne od utemeljenja grupe Ina, odnosno Ine d.d. 2. lipnja 1993.
Rješenje po kojem bi pravo na kupnju ostvarili svi koji su ikad radili u Ini, osim onih koji su pravo na povlaštenu kupnju dionica ostvarili u društvima koja su se kapitalno izdvojila iz Ine, poput Petrokemije, kako se doznaje, najviše zagovara Uprava Ine i jedan od sindikata koji djeluju u Ini, odnosno Sindikat zaposlenih u naftnoj industriji.
Procjene o mogućem broju polagatelja prava su vrlo različite i kreću se od 30.000 (ako se izuzmu preminuli) do čak 60.000.
Pojedini članovi Uprave Ine i spomenuti sindikat zagovaraju novi model utvrđivanja uvjeta za kupnju dionica koji se dosad nije spominjao, a koji ide na ruku isključivo radnicima s dugim stažom i umirovljenicima.
Novi prijedlog, naime, polazi od toga da pravo na kupnju određenog broja dionica proizlazi iz godina radnog staža.
To bi značilo da bi zaposleni s kratkim stažom ostvarili pravo na kupnju minimalnog broja dionica, a maksimum prava iskoristili bi umirovljenici i radnici pred mirovinom.
Raspodjela bi se prema tom modelu obavljala na temelju utvrđenog koeficijenta po godini staža, a kao jedna od solucija spominje se koeficijent 0,7.
Kolika bi po tom modelu bila referentna cijena nije utvrđeno, a u slučaju "starog modela" to bi bila cijena istaknuta u javnoj ponudi, odnosno 1.690 kuna, umanjena za najmanje 15%, a najviše do 40%, ovisno o godini staža.
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik