Nacionalno vijeće za konkurentnost priopćilo je najnovije rezultate Svjetskog godišnjaka konkurentnosti 2007. prema kojem je Hrvatska osvojila 53. mjesto na ljestvici konkurentnosti potvrdivši tako praktički istu poziciju kao i lani.
No 53. mjesto Hrvatske na ljestvici konkurentnosti od ukupno 55 najrazvijenijih zemalja svijeta zemalja obuhvaćenim istraživanjem International Institute for Menagement Development (IMD) iz Lausanne pokazuje društvo u kojem se nalazi i gdje će po svemu sudeći uskoro biti zahvaljujući očekivanim reformama u sklopu europskih integracija.
Neposredno ispred Hrvatske nalazi se Poljska (52.), Češka je na 32. mjestu, Mađarska na 35., a znakovito je i da se nove članica EU Rumunjska i Bugarska našle na dobrim pozicijama, Rumunjska na 44. i Bugarska na 41. mjestu.
Kao i lani, na prvom mjestu ovogodišnjeg istraživanja je SAD koji je zadržao lidersku poziciju, slijede ga Singapur i Hong Kong, a iza Hrvatske na začelju ove rang-ljestvice smjestile su se Indonezija i Venezuela.
Najnovije mjerenje time ukazuje na slabe točke u sposobnosti Hrvatske koja nedovoljno kreira i održava okruženje koje je poticajno za konkurentnost poduzeća, a glavni indeks IMD-a ocjenjuje konkurentnost kroz četiri faktora: efikasnost poslovnog sektora, efikasnost vlade, gospodarski rezultati i infrastruktura.
Od navedena četiri faktora Hrvatska je najbolje rangirana prema infrastrukturi gdje zadržava prošlogodišnje 43. mjesto, no sudeći prema poziciji u odnosu na ostala tri faktora pala je za dva mjesta u odnosu na 2006.
Utješno je što Hrvatska i ove godine, a tako je bilo i lani, zahvaljujući dobrim rezultatima u turističkoj industriji osvaja svoje jedino prvo mjesto među 55 najrazvijenijih zemalja svijeta.
Najveće je poboljšanje Hrvatska ostvarila u odnosu na prošlu godinu u područjima kao što su privlačenje stranih investicija, razina cijena, dostupnost rizičnog kapitala, rezultatima u visokoškolskom obrazovanju te povećanju broja pretplatnika na mobitel.
Prema posljednjem istraživanju, četiri su ključna izazova s kojima će se susretati zemlje u borbi na tržištu konkurentnost. Novi su izazovi korporativno upravljanje, zaštita okoliša i intelektualnog vlasništva te briga o socijalnim pravima.
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik