Od 20.000 sezonskih radnika, koliko ih se u ovom trenutku potražuje na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ), područne službe mogu zadovoljiti tek nešto više od trećine potrebne radne snage.
Prema analizi HZZ-a, poslodavcima je u ovogodišnjoj turističkoj sezoni, koja je praktički već započela, na raspolaganju 7626 radnika s potrebnim kvalifikacijama za sezonske poslove, a koji se vode kao nezaposleni.
Najviše ih je na zadarskom i dubrovačkom području tako da će oni biti najatraktivnija radna snaga jer se njima ne mora osigurati smještaj.
Ove se turističke sezone najviše traže nekvalificirani radnici, kojih nedostaje 11.166, mahom sobarica (3189), pomoćnika kuhinjskih (2179) i konobarskih radnika (1153), te čistačica (1209).
Od kvalificirane radne snage, prema planiranoj potražnji polovicom ožujka, konobara nedostaje 2718, a traži se i 1814 kuhara te 1024 prodavača.
Traži se manje od 1500 radnika sa srednjom stručnom spremom, uglavnom recepcionera (859), a od ljudi s višom i visokom školom ukupno njih 765, najveći dio otpada na animatore (479).
Najveća je potražnja za sezonskim radnicima na području Istarske županije gdje prema izračunu HZZ-a nedostaje oko 6000 radnika, a oko 5000 sezonaca nedostaje u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Najveći broj osoba koje se zapošljavaju u sezoni su mlađe osobe srednje stručne spreme do 35 godina, što ne isključuje i zapošljavanje nezaposlenih osoba srednje dobi s visokom stručnom spremom koje su dulje u evidenciji Zavoda.
Svi sezonski radnici koji odlaze na rad u sezoni uglavnom imaju osiguran smještaj, a plaće su znatno niže od hrvatskog prosjeka.
Dolaskom stranih vlasnika i menadžera povisili su se i kriteriji za zapošljavanje sezonaca, pa tako sobarice i čistačice već moraju pasivno poznavati dva svjetska jezika, a od kuhara se često traži i 60 mjeseci iskustva, kao i specijalna znanja.
Dobar dio zaposlenika uvozi se s istočnih tržišta i zapošljava na crno, čime se sustavno, kažu u sindikatu, snižava cijena rada.
"Sve to ugrožava našu borbu da povisimo cijenu rada u turizmu, koja je s obzirom na prosječne plaće i dalje vrlo niska", smatra Eduard Andrić, čelnik STUH-a.
Dodao je da u hotelima postoje kolektivni ugovori prema kojima je poslodavac dužan zadovoljiti uvjete sezonaca, kao i radnika na neodređeno vrijeme, no njihova prava se redovito krše.
Inače, ove godine će se u turizmu zaposliti i 257 stranaca, upola manje nego lani.
Kako bi povećao likvidnost na tržištu rada u turizmu za vrijeme turističke sezone, MojPosao u suradnji s Hrvatskom udrugom poslodavaca (HUP) i ove godine provodi akciju "Poslovi u turizmu 2007."
Svrha Akcije je omogućiti poslodavcima u turizmu efektivnije, efikasnije i ravnopravno konkuriranje za kvalitetnim kadrom u ugostiteljstvu i turizmu, a s druge strane omogućiti posloprimcima da lakše i na jednom mjestu pronađu posao tijekom sezone.
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik