Visoke tehnologije, ljudski resursi i zdravlje područja su u kojima će u budućnosti biti najlakše pronaći posao.
Vrijeme je upisa fakulteta, a onima koji još dvoje koji studij odabrati, stručnjaci koji prate tržište rada savjetuju da odaberu neko od zanimanja koje u budućnosti ima dobru perspektivu kao što su, primjerice, stručnjak za ljudske resurse ili osobna medicinska sestra.
U Hrvatskoj, doduše, još nema specijaliziranog studija ni za jedno ni za drugo. U nedostatku stručnog studija na kojem bi se obrazovali stručnjaci za ljudske resurse, "lovci na talente" najčešće se regrutiraju iz redova psihologa.
Vrlo im uspješno u traženju posla konkuriraju ekonomisti i pravnici, pa čak i inženjeri elektrotehnike.
Prema istraživanju o visini plaća za 2006/2007. godinu koje je proveo MojPosao, zanimanje direktora za upravljanje ljudskim resursima spada u najperspektivnija s prosječnom plaćom od 11.200 kuna koja se može "poduplati" u roku od svega četiri godine.
Prof. Dr. Dejan Ajduković, pročelnik Odsjeka za psihologiju zagrebačkog Filozofskog fakulteta, kaže da su i na fakultetu primijetili da je među mladima zadnjih godina jako porastao interes upravo za taj posao.
"Onima koji se žele baviti upravljanjem ljudskim resursima naš studij daje potrebna znanja i vještine, no kako se tu traže i neka specijalistička znanja, pripremamo i jedan specijalistički diplomski studij koji će dodatno obrazovati stručnjake baš za to područje" rekao je Ajduković.
Prof. Dr. Pero Lučin, pregovarač s EU za područje obrazovanja i znanosti, po zanimanju liječnik, uvjeren je da će na listu pet najatraktivnijih zanimanja u Hrvatskoj uskoro ponovo ući i liječnici.
"S obzirom na generalni razvoj biomedicine i tehnologije, liječnička će profesija ponovno biti 'in' u Hravatskoj", rekao je Lučin. Prema njegovim riječima interes za to zanimanje pao je zadnjih godina jer studij traje dugo, a plaće su male. No, vjeruje da će se uključivanjem Hrvatske u EU i otvaranjem tržišta i to promijeniti.
Zanimanje koje je već danas vrlo traženo, a tako će biti sigurno i u budućnosti, inženjer je računalnih i informacijskih tehnologija.
Pogriješiti neće ni oni koji odaberu studij strojarstva, građevine ili arhitekture. Poslodavci ih vrbuju na fakultetu a prosječna im je plaća oko 8.000 kuna.
I Vera Čubranić, izvršna direktorica za regrutiranje i selekciju grupe Selectio, naglašava da FER obrazuje stručnjake koje poslodavci jako cijene u svim područjima.
Najčešća radna mjesta koja se traže prema njezinim su riječima vezana za područje ekonomije te web dizajneri.
"Da bi se netko bavio ekonomijom, ne mora nužno biti ekonomist. Može biti liječnik ili inženjer, glavno da ima trgovačkog duha", rekla je Vera Čubranić, Dodala je da dobre analitičare financija obrazuje i zagrebački Prirodoslovno-matematički fakultet.
(A.T.)
Izvor:
Jutarnji list