Izmjenama i dopunama Pomorskog zakonika želi se sve hrvatske pomorce, one koji plove pod domaćim i stranim zastavama, uvesti u hrvatski mirovinski i zdravstveni sustav.
Prema nekim evidencijama u Hrvatskoj ima 30.000 pomoraca, a samo 6.000 ih plovi na hrvatskim brodovima. Ostali nisu u hrvatskom mirovinskom i zdravstvenom sustavu.
Kako ističe kapetan Mario Babić, pomoćnik ministra mora, tim bi se izmjenama i dopunama omogućilo da i oni uđu u hrvatski mirovinski i zdravstveni sustav, što bi značilo da će moći svoje doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje plaćati po manjim osnovicama, odnosno po istim osnovicama koje plaćaju pomorci u nacionalnoj plovidbi.
Vrlo je važno, ističe Babić, što se izmjenama zakonika predviđa da pomorac koji je tijekom jedne godine više od 183 dana u plovidbi bude oslobođen plaćanja poreza.
"Ako bi pomorac bio manje od pola godine u plovidbi ne bi plaćao porez na puni iznos nego bi imao poreznu olakšicu", napominje Babić.
To bi značilo da oni koji bi imali manje od 12.000 kuna mjesečno ne bi plaćali porez i u slučaju kad ne bi ispunili uvjet plovidbe od 183 dana godišnje.
"Prema procjenama brodara, sindikata i ministarstva mora, većina pomoraca u međunarodnoj plovidbi provede godišnje oko 183 dana", dodaje Babić.
Osim toga, kaže, Izmjenama i dopunama Pomorskog zakonika pokušava se riješiti i pitanje uplaćivanja doprinosa za mirovinsko osiguranje brojnih pomoraca koji su u nekoj fazi s time prestali.
"Izmjenama i dopunama nastoji se da svi ti pomorci mogu poslati molbu Poreznoj upravi koja će razmotriti i riješiti svaki pojedinačni takav slučaj", objašnjava Babić.
Za svaki pojedinačni slučaj kod kojeg je prošlo pet godina uvažit će se zastara. Neće se plaćati kamata na kamatu, a onaj dio novca koji pomorci ipak duguju moći će se vratiti tijekom dvije godine.
Pomorci koji nemaju status osiguranika, a koji će se prijaviti 1. siječnja 2008. godine, nemaju nikakve ranije obveze.
Babić ističe da je sve rađeno prema preporuci Europske komisije, te dodaje kako su samo dvije do tri europske države uvele takav popust za svoje pomorce. Osim toga, predlaže se i da se riješi status agencija koje posreduju pri zapošljavanju.
Sve agente koji posreduju pri zapošljavanju legalizirat će se tako što će ministar propisati uvjete koje agenti moraju ispuniti, nakon čega mogu dobiti koncesiju.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik