Do prvog povećanja minimalne satnice u posljednjih 10 godina u SAD-u doći će u četvrtak, na temelju Zakona o minimalnoj plaći (The Fair Minimum Wage Act of 2007) koji toga dana stupa na snagu, a nakon dugog i žestokog okršaja demokrata u Kongresu s jedne, te predsjednika Busha i republikanaca u Senatu s druge strane.
Na temelju novog zakona, minimalna nadnica će se povećati s 5,15 dolara na 5,85 dolara na sat, a ukupno bi se tijekom sljedeće dvije godine trebala popeti na 7,25 dolara na sat.
Zakonom će se minimalne nadnice povećati u 18 saveznih država koje to do sada nisu učinile. Ovo povećanje utjecat će na prihode oko 13 milijuna radnika, ili oko 10% američke radne snage, procijenio je tamošnji Institut za ekonomsku politiku.
Liana Fox iz Instituta ustvrdila je da je to povećanje, iako neće utjecati na plaće 90% američkih zaposlenika, važno zato što je minimalna nadnica do sada bila na najnižem nivou u posljednjih 52 godine kada se uzme u obzir i inflacija. "Od kada je 1997. zadnji puta povećana minimalna nadnica, ostali troškovi su značajno porasli", naglasila je Fox.
Unatoč stupanju Zakona na snagu burna rasprava o povećanju minimalne nadnice se ne stišava. Protivnici tako umjesto povećanja minimalne nadnice savjetuju smanjenje poreznog opterećenja na zarade zaposlenika i poslodavaca. "Najveći porez koji plaćaju zaposlenici na 'minimalcu' je onaj na prihod. Smanjenjem tog poreza, ostvario bi se željeni cilj.", istaknuo je Steven Davies iz čikaške Poslovne škole.
Fox, međutim, tvrdi kako je povećanje minimalne nadnice bilo nužno. "U nekim slučajevima mehanizmi slobodnog tržišta su zakazali, a tržište rada za one s minimalnim nadnicama je jedan od takvih slučajeva", naglasila je Liana Fox. "Možda možete naći radnika i za 10 centi na sat, ali mi smo kao društvo odlučili da to nije poželjna situacija", zaključila je Fox.
(T.B.)
Izvor:
CNNMoney