Stručnjaci smatraju kako Vlada, prema dosadašnjim potezima neće dopustiti znatniji skok cijena hrane.
AnalitičarHypo Alpe-Adria banke Hrvoje Stojić vjeruje kako će u najgorem slučaju poskupljenje hrane povećati inflaciju te će do kraja godine ona biti 3,4 posto.
"Zbog konkurencije u trgovini, vjerujem da će trgovci žrtvovati dio marže. Proizvođači i trgovci vezani su i dugoročnim ugovorima, što će također ublažiti pritiske na rast cijena. Na poremećaje koji bi došli s vanjskih tržišta Vlada uvijek može reagirati carinskim mjerama", kaže Stojić.
Ipak, poskupljenje kruha i drugih pekarskih proizvoda nije bilo simbolično kao što se najavljivalo. Osim toga kruh, meso i mlijeko temeljne su namirnice, a kako trećina ukupnih prihoda građana odlazi na hranu, svako je poskupljenje udar na standard.
Na to upozoravaju i sindikati jer iako pravih poskupljenja još nije bilo, to je početni udar koji će s početkom školske godine, potrebom za kupnjom nove odjeće, otplatom ljetovanja, kupnjom popratnih udžbenika i pribora te novom sezonom grijanja i najavom poskupljenja komunalnih usluga značajnije utjecati na rast inflacije.
Savjetnik za gospodarstvo Nezavisnih hrvatski sindikata (NHS) Goran Bakula kaže kako "u pravilu taj udar dolazi potkraj godine, pa tako prosječna stopa inflacije ne prelazi značajnije uobičajene okvire" te dodaje da će se taj efekt statistički izraziti tek u prvom dijelu 2008.
NHS stoga najavljuje da će i u privatnom i državnom sektoru tražiti rast plaća.
"Zbog najavljenih poskupljenja, kakvih dugo nije bilo, u budućim pregovorima za kolektivne ugovore treba tražiti nešto veće plaće od onih predviđenih uobičajenim rastom inflacije", ističe Bakula.
Inače istraživanje je pokazalo da bi, usporede li se ostvareni i stvarno potrebni prihodi, primanja u prosjeku trebala biti za čak 36% veća od ostvarenih. U sadašnjoj situaciji oko tri četvrtine kućanstava ima problema s pokrivanjem mjesečnih troškova, zbog čega posežu za kreditima i ulaze u minuse na računima.
(V.K.)
Izvor:
Večernji list