Sveučilište u Rijeci prvo je hrvatsko sveučilište koje od 2008. u cijelosti planira prijeći na novi model ocjenjivanja studenata na način da se osim ocjenama od jedan do pet, uspjeh studenata na ispitu ocjenjuje i ECTS skalom ocjenjivanja: u rasponu od A do F.
Planirane promjene sastavni su dio novog Pravilnika o studijima koji je trenutačno u javnoj raspravi.
Prema riječima riječkog prorektora prof. dr. Pere Lučina, o promjenama će idući tjedan raspravljati Senat, a prije toga vodstvo sveučilišta o toj će temi razgovarati i sa studentima.
ECTS skala ocjenjivanja predstavlja statističko mjerilo rangiranja studenata, a primjenjuju je sve zemlje koje provode bolonjski proces. Bez toga se ocjene hrvatskih studenata teško mogu uspoređivati s onima u inozemstvu, a intencija je bolonjskog procesa da što više studenata dio studija provede na sveučilištu u nekoj drugoj zemlji.
Hrvatska ocjena odličan odgovara ECTS ocjeni A, što znači natprosječan rezultat s manjim nedostacima. Pravilo je da ocjenu A na ispitu može dobiti samo 10% najboljih studenata.
Ocjena vrlo dobar u ECTS skali odgovara ocjeni B (natprosječan rezultat s nekim nedostacima). Tu ocjenu dobiva sljedećih 25% studenata.
Slijedi ocjena C (koju dobiva sljedećih 30% studenata), zatim ocjena D (dobiva ju 25% studenata pri kraju ljestvice onih koji su zadovoljili) i na kraju ocjena E (dovoljan) koju dobiva posljednjih 10% studenata.
Postoji razlika i između ocjena FX i F koje se dodjeljuju neuspješnim studentima. FX znači da je student pao, ali da je potrebno još malo rada da položi ispit. Student koji je dobio ocjenu F nema šansu za popravak i mora ponovno upisati predmet.
Osim slovima, ocjena studenta za svaki predmet izražava se i postocima - od nula do 100 posto. Naime, student može biti najbolji u svojoj generaciji i dobiti ocjenu A i ako ostvari samo 75% bodova. Iz tog razloga svim bi studentima na diplomi, osim ocjena, trebao pisati i postotak. Student koji na pretdiplomskom studiju ostvari manje od 40, a na diplomskom manje od 50% nije prošao ispit.
Od riječkih fakulteta ECTS skalu ocjenjivanja za sada primjenjuje samo Fakultet za hotelski i turistički menadžment u Opatiji.
Na kraju studija svaki student, naime, uz diplomu dobiva i jedinstvenu klasifikacijsku kvalifikaciju, tzv. klasifikaciju časti.
Ona predstavlja prosječni postotak koji je student ostvario tijekom studija, a računa se kao prosjek usvojenosti znanja, vještina i kompetencija iz svih položenih predmeta.
Oni najbolji koji su osvojili između 80 i 100 posto znanja i vještina ulaze u prvu klasu i dobivaju tzv. First-Class Honours. Onim najlošijim u klasifikaciji bi pisalo samo položio (Pass).
Lučin ističe kako je ovakav način ocjenjivanja iznimno važan i kod prelaska studenata sa sveučilište na sveučilište, ali i za njihovo buduće zapošljavanje.
(A.T.)
Izvor:
Jutarnji list