Europska komisija želi uvesti "plavu kartu", temeljenu na zelenoj karti u SAD-u, koja će kvalificiranim imigrantima i njihovim obiteljima omogućiti život i rad u Europskoj uniji.
Naime, u Europskoj uniji smatraju da će trebati 20 milijuna kvalificiranih zaposlenika u idućih 20 godina, posebno inženjera strojarstva i računarstva.
Cilj plave karte je omogućiti tim zaposlenicima kvalitetan život kako najbolji od njih ne bi u potrazi za boljim poslom odlazili u SAD.
Mark Mardell, novinar BBC-a, smatra da će ovaj plan naići na otpor u nekim zemljama, a kritičari se pribojavaju da će ovakav plan potaknuti odljev mozgova iz siromašnih zemalja.
Velika Britanija, Irska i Danska mogle bi pokazati otpor kod ovog plana, no ostale zemlje članice EU će ga najvjerojatnije prihvatiti.
Prema riječima britanskog ministra, prijedlog plave karte će biti predstavljen u utorak popodne, a da bi novi imigranti dobili plavu kartu morat će predočiti svoju diplomu, imati najmanje tri godine radnog staža u svojoj profesiji te predočiti ponudu za radno mjesto koje ne može biti popunjeno državljaninom EU.
Ipak, da bi se plan odobrio potreban je pristanak svih zemalja članica EU.
Neki političari u Nizozemskoj i Njemačkoj na plan ne gledaju blagonaklono, a austrijska vlada zamjera mu centraliziranost.
Osim toga, postoji i stvarna napetost među političarima diljem Europe koji znaju da su njihovi birači zabrinuti zbog imigranata, ali i posla općenito jer znaju da uskoro neće moći funkcionirati bez mladih stručnjaka iz Indije i Kine. (A.T.)
Izvor:
BBC