Posredstvom Zavoda za zapošljavanje lani je samo u Zagrebu zaposleno 25.632 osobe, što je 15% više nego u 2006. godini.
S obzirom na ukupan broj traženih mjesta, najveći je udio potreba za zanimanjima na razini srednje stručne spreme, dok je nažalost za neke struke, poput frizera, pronalazak posla itekako težak.
Marija Halić, voditeljica posredovanja pri Zavodu za zapošljavanje objašnjava kako su "frizeri suficitarni i male su šanse da se zaposle, osobito osobe bez radnog iskustva. Zato ih upućujemo na slobodna radna mjesta za koje imaju osnovne kompetencije i motivaciju. Naime, na tržištu vlada strukturalna neusklađenost između ponude i potražnje, a poslodavci su sve češće spremni na kompromis pri izboru kandidata."
No, postoje zanimanja u kojima se ne može raditi bez stečenoga formalnog obrazovanja. Primjerice ako akademski obrazovani građanin ostane bez posla, ukoliko to želi, on se može zaposliti i kao trgovac te primati plaću kakvu na tom poslu imaju ostali zaposlenici.
"Kako je na tržištu skromna ponuda kvalificiranih prodavača, poslodavci su primorani zapošljavati i osobe koje nemaju završenu trgovačku školu. Sa sličnim problemom susreću se i ugostitelji, koji traže kvalificirane kuhare te mlade i atraktivne konobare, posebice u ljetnim mjesecima.
"No sve je manje mladih koji se s tim zanimanjima upisuju u evidenciju nezaposlenih osoba. Iskustva govore kako nezaposlene osobe nisu previše zainteresirane za navedena osposobljavanja, pod izlikom rada u smjenama, vikendima i malih primanja".
Usporedimo li podatke Zavoda za zapošljavanje i website-a MojPosao o pregledu prošle godine vidljivo je kako su najtraženija zanimanja bila:
S druge pak strane, zasebni podaci website-a MojPosao o ponudi i potražnji u 2007. ne razlikuju se značajno od skupnih podataka. Tako su u 2007. najtraženiji bili:
Pri tome je potrebno napomenuti da ovakva potražnja na MojPosao ne znači da su navedena zanimanja bila nužno i deficitarna.
Osim toga podaci sa MojPosao pokazuju da je u 2007. godini ukupno bilo objavljeno 69% oglasa za stalno zaposlenje, 26% za rad na određeno, 12% za honorarni rad, dok je 9% oglasa je bilo za studentske poslove. Potrebno je napomenuti kako je tijekom 2007. zabilježen značajan porast broja oglasa za stalno zaposlenje. (V.K.)
Večernji list