Nezavisni hrvatski sindikati uputili su ministru zdravstva Darku Milinoviću otvoreno pismo u kojem ga pozivaju na socijalni dijalog kad su u pitanju reforme zdravstva.
Milinović je u nekoliko navrata, naime, najavio reformu u kojoj će se smanjiti broj osoba koje su oslobođene plaćanja participacije na zdravstvene usluge sukladno njihovom imovinskom statusu koji će se vidjeti s uvođenjem takozvanog poreznog broja.
"Imamo određene obrise reforme zdravstva. No, reforma ne podrazumijeva samo to koliko će i za što građani morati participirati nego znači i promjene u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje, promjene u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, u bolničkoj zaštiti, u hitnoj pomoći", rekao nam je danas ministar zdravstva dr. Darko Milinović.
Dodao je da kako građani pod sintagmom "reforma zdravstva" iščitavaju zapravo veće suplaćanje zdravstvenih usluga, da je glavni uvjet postavljanja pravedne reforme uvođenje poreznoga broja preko kojega će država dobiti uvid u cjelokupnu imovinu i primanja svakoga građanina.
Napominje da će imovina pojedinca biti glavni kriterij za to tko će i koliko sufinancirati u zdravstvu.
Polica dopunskog osiguranja mora biti i bit će skuplja za bogatije, a za siromašne će policu dopunskog zdravstvenog osiguranja plaćati država.
"Još, naravno, nije utvrđeno koja je to imovinska granica između bogatih i siromašnih, odnosno imovinski cenzus", zaključio je Milinović.
Moguće je i to da će se građani, ovisno o imovini i prihodima, uvrstiti u više financijskih kategorija dopunskog zdravstvenog osiguranja.
A na pitanje hoće li dopunsko osiguranje biti državno ili samo privatno, Milinović odgovara da se "građani moraju zaštititi", što bi trebalo značiti da država neće građane prepustiti isključivo tržištu u dopunskom zdravstvenom osiguranju.
NHS u pismu Milinoviću napominje da sustav zdravstva mora uz počivanje na solidarnosti biti i socijalno pravedan.
"Nikom zbog slabijeg imovinskog stanja ne može državni sustav zdravstva uskratiti ili u smanjenom obujmu u odnosu na potrebu pružiti zdravstvenu uslugu i pomoć. Nitko ne može imati prednost pri primanju usluge ili njezinoj kvaliteti zbog toga jer je imućniji ili je, s obzirom na položaj u društvu ili poduzeću, društveno moćniji i utjecajniji", zaključuju NHS. (A.T.)
Izvor:
Večernji list