Hrvatski građani sve više priznaju da su žene diskriminirane, no i dalje su žene osvještenije po tom pitanju od muškaraca, pokazuju rezultati istraživanja "Žene u hrvatskoj politici" koje je proveo Centar za ženske studije u listopadu i studenom prošle godine.
Da su žene diskriminirane smatra 62,8% žena te 36,9% muškaraca tj. prosječno 52% ispitanika. Radi usporedbe, u istom istraživanju od prije četiri godine diskriminaciju prema ženama primjećivalo je 43,2% ispitanika.
U novom istraživanju i muškarci i žene su se složili da je najveći potencijalni izvor diskriminacije dvostruko opterećenje žena, na poslu i kod kuće, a tako misli 91,4% žena te 80,5% muškaraca. Osim toga, žene smatraju da je slijedeća moćna poluga diskriminacije nejednakost na tržištu rada i to prvenstveno lošije mogućnosti za zapošljavanje i napredovanje na poslu.
Međutim, većina muškaraca (54,4%), smatra da se društveni položaj žena u Hrvatskoj poboljšao u usporedbi s razdobljem prije 1990. godine, dok se većina žena s tim ne slaže. Najveći dio njih (39%) misli da je stanje jednako tj. niti bolje niti gore, dok poboljšanje primjećuje oko 36% ispitanica.
Da su žene slabu zastupljene u hrvatskoj politici smatra 81,1% žena te 60,4% muškaraca, koji se slažu i sa stavom da u Saboru treba biti 50% žena, te da bi u tu svrhu trebalo primijeniti ženske kvote.
Veće razlike u muškim i ženskim stavovima očitovale su se oko pitanja ima li dovoljna žena na visokim pozicijama u državnim službama. Negativno je na ovo pitanje odgovorilo 77,2% žena te 53,9% muškaraca. No, oba se spola slažu da su žene na visokim položajima jednako učinkovite kao i muškarci. (V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik