Hoćete li se ujutro osjećati svježe i odmorno ovisi o tome koliko čvrsto spavate, a ne koliko dugo spavate, piše dr. Ivo Belan, umirovljeni liječnik i popularizator rekreativnog trčanja u Hrvatskoj.
Skupi li se nekoliko nepovoljnih faktora zajedno, poput potištenosti, svađe, pušenja, brige o poslu, neplaćenih računa i slično, nije čudno ako se želite sakriti u krevet i zadržati što dulje glavu pod pokrivačem.
Dva tipa spavanja
Jedan za vrijeme kojeg se očne jabučice, dok su pokrivene kapcima, brzo pokreću naprijed i natrag te drugi u kojem one to ne čine. Upravo količina toga "dubokog" sna bez brzih pokreta očnih jabučica određuje da li ćete se ujutro ustati "na lijevu nogu".
Sport
Radi boljeg sna i lakšeg jutarnjeg buđenja, valja, ako je moguće, odstraniti iz života sve nepovoljne faktore. Dobro je uvesti u svoj životni ritam i neku od sportsko rekreativnih aktivnosti, s kojom bi se čovjek umjereno bavio 4 do 6 sati prije odlaska u krevet.
Osim toga, preporučljivo je navečer imati lakši obrok hrane, čitati knjigu ili pripremiti toplu kupku.
Mnogi ljudi teško i nerado ustaju ujutro iz kreveta. Budući da nije mali broj onih koji navečer odlaze u krevet prilično kasno, čovjek bi pomislio da je razumno rješenje jednostavno navečer otići ranije spavati. To rješenje izgleda logično, međutim, nije efikasno.
Valja imati na umu da nije normalno niti ugodno imati velike teškoće kod jutarnjeg ustajanja iz kreveta. Dan bi trebao biti nešto što se s veseljem očekuje. (A.T.)
Izvor:
Zdravo budi!