Muškarci u Hrvatskoj zarađuju gotovo 12% više od žena. Žene su 2006. godine mjesečno prosječno zaradile 4.282 kune, dok su muškarci istovremeno radili za 513 kuna više te im je prosječna neto plaća iznosila 4.795 kuna.
Pokazuju to podaci Državnog zavoda za statistiku koji je danas objavio analizu plaća po spolu za 2006. godinu.
Takve razlike u plaćama posljedica su tradicionalne "raspodjele" radne snage na našem tržištu rada na kojem žene prevladavaju u slabije plaćenim djelatnostima kao što su tekstilna industrija, trgovina i ostala uslužna zanimanja. Službena statistika tako pokazuje da su od pedesetak djelatnosti u samo tri žene bolje plaćene od svojih muških kolega.
Riječ je o rudarstvu i vađenju s razlikom od svega deset kuna te proizvodnji kemikalija i kemijskih proizvoda u kojoj su žene s prosječnom plaćom od 5.534 kune zaradile neznatnih 78 kuna više od svojih muških kolega.
Žene su zaradile 306 kuna veću prosječnu plaću i u građevinarstvu u kojem uglavnom rade na bolje plaćenim pozicijama.
Muškarci pak bilježe daleko veće zarade u tradicionalno muškim djelatnostima pa je najveća razlika u zračnom prijevozu u kojem zarađuju gotovo dvostruko više nego žene. U toj djelatnosti u kojoj su muškarci većinom piloti i kontrolori leta prosječna "muška" plaća iznosi 10.802 kune, dok su žene većinom stjuardese i šalterske službenice pa prosječno zarađuju 5.533 kune.
Hrvatska je s razlikom u "muško-ženskim" plaćama u okvirima europskog prosjeka. Žene u Europskoj Uniji zarađuju 15% manje od svojih muških kolega, međutim i Europska komisija je nedavno upozorila kako je zabrinjavajuće što se ta razlika u posljednjih desetak godina ne smanjuje.
Premda više žena u svijet rada ulazi s fakultetskom diplomom, nerijetko dobivaju manju plaću čak i za isto radno mjesto.
I podaci DZS-a koji od 2003. godine prati razlike u plaćama po spolu pokazuju da se razlika u plaćama u Hrvatskoj u apsolutnim iznosima povećava. Naime, ta je razlika 2003. godine iznosila 424 kune ili 11,4%, dok je 2006. godine dosegnula 513 kuna ili 11,9 posto.
U EU najveće razlike u plaćama i do 25% bilježe Estonija, Cipar, Slovačka i Velika Britanija, dok najmanje razlike imaju Malta, Portugal i Belgija. (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list