Iduće godine na snagu će stupiti jedinstveni Zakon o suzbijanju diskriminacije prema kojem će kazne biti od 40.000 do 350.000 kuna
Početkom 2009. će na snagu stupiti jedinstveni Zakon o suzbijanju diskriminacije prema kojem će maksimalne kazne za diskriminaciju, odnosno spolno uznemiravanje biti do čak 350.000 kuna za pravnu osobu, što je peterostruko povećanje u odnosu na važeće kazne u Zakonu o radu.
Tom maksimalnom kaznom bit će kažnjena pravna osoba koja radnjama spolne naravi poput seksualnih aluzija ili neprimjernog dodirivanja povrijedi nečije dostojanstvo. Za takav prekršaj fizička osoba će pak moći biti kažnjena s maksimalno 40.000 kuna.
Svi oblici diskriminacije
Osim toga, visoke kazne zakon je propisao i za diskriminaciju ne samo na osnovi rase, boje kože, spola, jezika, vjere, nacionalnog i socijalnog podrijetla već i zdravstvenog stanja, genetskog naslijeđa, rodnog identiteta. Kaznenim zakonom je, podsjetimo, već propisano kažnjavanje nekih oblika diskriminacije, a zakonom o radu za spolno uznemirenje kazne za pravne osobe iznose od 30.000 do 60.000 kuna.
Da je primjera diskriminacije na poslu danas veoma mnogo, pokazuju i prijave koje prima udruga Mobing. Potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji i branitelja Jadranka Kosor, koja je pripremila Prijedlog zakona o zaštiti od diskriminacije koji je danas usvojila Vlada, objašnjava da je nastao u suradnji s nevladinim udrugama za zaštitu ljudskih prava, kao i na osnovi direktiva Europske unije budući da je Europska komisija tražila donošenje jedinstvenog antidiskriminacijskog zakona.
"Danas su posebno žene diskriminirane na tržištu rada, a spolno uznemiravanje je česta pojava koja vodi u nasilje nad ženama", navodi potpredsjednica Vlade razloge zašto su upravo za spolno uznemirenje kojim se nekoga ponižava i vrijeđa predviđene najviše kazne. Dovoljno je, kaže, da žena na poslu kroz izgovorene riječi svakodnevno trpi vrijeđanje i diskriminiranje.
Ured pučkog pravobranitelja
Prema prijedlogu Antidiskiminacijskog zakona, osoba koja je diskriminirana moći će podnijeti tri vrste tužbe - tužbu za utvrđivanje diskriminacije, tužbu za zabranu diskriminacije i tužbu za naknadu štete. Bit će osnovano i posebno antidiskriminacijsko tijelo koje će nadzirati sve aktivnosti na podučju suzbijanja diskiminacije, a vodit će ga Ured pučkog pravobranitelja. (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list