Samo u lipnju cijena hrane je poskupjela za 0,8 posto, gorivo za 5 posto, a turistički aranžmani za čak 35 posto
Uoči srpanjskog poskupljenja struje, godišnja stopa inflacije u Hrvatskoj popela se na rekordnih 7,6 posto, koliko nije bila još od sredine devedesetih.
Probijanje inflacije od 7 posto već u lipnju faktički znači da će nakon poskupljenja struje srpanjska stopa inflacije biti 9 posto.
Uvezena inflacija
Matematički se može dokazati da poskupljenje struje od 20 posto povlači za sobom dalje povećanje inflacije za 0,7 do 1 posto, što na dostignutu razinu cijena već poprima dramatične razmjere. Osim potrošačkih cijena, rastu i proizvođačke prema desetak posto, a dvoznamenkastu inflaciju imaju samo baltičke zemlje i Bugarska.
Lipanjski skok cijena od 0,7 posto iznenadio je stručnjake, a do njega je došlo zbog daljeg poskupljenja hrane, nafte, prijevoza, ali i turističkih usluga. Paket-aranžmani poskupjeli su, primjerice, 35 posto, cestovni promet 5 posto, gorivo 5 posto. Povrće je pojeftinilo, ali su sve druge namirnice iz prehrambenog paketa skuplje.
"Glavnina inflacije je uvezena, ali kada se taj globalni efekt nakalemi na strukturu maloprodaje, koja nije savršeno konkurentna, i domaće iracionalnosti, tada je rezultat lošiji nego drugdje", komentira Danijel Nestić s Ekonomskog instituta Zagreb. Cijene će se, vjeruje, smiriti tek ako se ustabili cijena nafte, no to se ne može predvidjeti.
Nagrizene plaće
Visoka inflacija već dulje nagriza realnu vrijednost plaća, a tek će u srpnju slika biti nešto povoljnija jer je početkom ovog mjeseca Vlada povećala neoporezivi dio plaće, što će djelomice ublažiti cjenovni udar.
No, malo je tvrtki koje je ove godine planiralo povećati plaće 9 posto, što bi sačuvalo realnu vrijednost zarada. Dalji rast cijena nepovoljno će se odraziti i na kamate. Već sada se teško mogu naći stambeni krediti jeftiniji od 7 posto, potrošački su duplo skuplji. (A.T.)
Izvor:
Večernji list