Radnici u EU se po zakonu odmaraju četiri tjedna, pa se Hrvatska s 18 radnih dana nalazi na dnu ljestvice
Usklađivanjem Hrvatskih zakon s onim europskim, povećat će se i broj radnih dana za korištenje godišnjeg odmora.
Trenutno je prema Zakonu o radu najkraće propisano trajanje godišnjeg odmora za sve radnike 18 radnih dana, dok je za malodobne radnike ta brojka najmanje 24 radna dana.
Kolektivni ugovor
Prema riječima Krešimira Severa, predsjednika Nezavisnih hrvatskih sindikata, Zakonom o radu ostavljena je mogućnost da se dulji godišnji odmor odredi kolektivnim ugovorom.
"Sam zakon nije propisao najdulji godišnji odmor, ali često je njegovo trajanje ograničeno kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu na maksimum 30 ili 32 dana", rekao je Sever.
Neiskorišteni dani
U zemljama Europske unije minimalna dužina trajanja godišnjeg odmora je četiri tjedna, pa se Hrvatska s 18 radnih dana nalazi na dnu te ljestvice. Sever kaže da se poslodavci u većini slučajeva drže minimuma propisanog zakonom, no događa se da radnici ne uspiju u cijelosti iskoristiti godišnji odmor.
U NHS-u kažu da na žalost ne postoje podaci o tome koliko građana u Hrvatskoj godišnji koristi tijekom srpnja i kolovoza, jer poslodavci nisu dužni izvještavati bilo koju instituciju o razdoblju u kojem radnici koriste odmor.
Minimalno deset dana odmora
Unatoč činjenici da se radnici u Hrvatskoj odmaraju manje od ostalih europskih naroda, važno je da se taj odmor provede što kvalitetnije. Prema riječima Ane Karlović, psihologinje i savjetnice za ljudske resurse, za one koji rade stresan posao važno je da na godišnjem odmoru provedu barem 10 dana. (V.K.)
Izvor:
Vjesnik