Zbog boljeg životnog standarda i uvjeta rada, sve više stanovnika odlazi u razvijenije zemlje, a domaći sustavi ne educiraju nove naraštaje
Zbog velike potražnje za stranim radnicima u razvijenim zemljama, posebice u zdravstvenom sektoru, stanje je sve lošije u zemljama u razvoju, upozorava Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Tako je glavni cilj ove organizacije, suzbijanje zaraza i oboljenja u siromašnim zemljama, ozbiljno narušen zbog nedostatka medicinskog osoblja.
Bolja kontrola
Čelni čovjek WHO-a, Mubashar Sheikh istaknuo je da se situacija nije značajnije poboljšala, iako su pojedine razvijene zemlje propisale kvote po kojima iz stranih zemalja smiju uvoziti medicinske sestre, liječnike i ostalo osoblje.
Stanovništvo siromašnijih zemalja je zbog velike potražnje i boljih uvjeta sve češće spremno na preseljenje u razvijenije zemlje, upozorava Sheikh, zbog čega zemljama u razvoju sada trenutno nedostaje četiri milijuna zdravstvenih djelatnika.
Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije migracijska politika bi se trebala provoditi na nacionalnoj razini svake zemlje, dok bi u agencijama za zapošljavanje trebalo pojačati kontrole kako ne bi uvozili "nepotrebnu" radnu snagu.
Odgovornost sustava
Pritom se ističe da je ograničavanje migracije posebno osjetljivo pitanje jer o toj politici ovisi i ostvarivanje UN-ovih milenijskih ciljeva do 2015. godine te ostvarivanje ciljeva osam najrazvijenih zemalja svijeta koje žele do 2010. omogućiti kvalitetnu zdravstvenu skrb na globalnoj razini.
Ipak, dr. Sheikh ističe da je migracija tek djelomično odgovorna za nedostatak liječnika i ostalog osoblja. Naime, veliki dio odgovornosti pada i na zdravstvene sustave u kojima se malo ili gotovo uopće ne radi na obrazovanju i angažiranju domaćih kadrova. (V.K.)
Izvor:
The Financial Times