Svjetski donatori moraju učinkovitije rasporediti financijske donacije kako bi se smanjio broj siromašnih, povećala zaposlenost i potaknuo društveni razvoj
Svjetski donatori i najrazvijenije države trebaju povećati svoja izdvajanja i učinkovitije ih rasporediti u skladu s Pariškom deklaracijom o djelotvornoj pomoći, kako bi se do 2015. uspjeli ostvariti razvojni milenijski ciljevi, poručeno je sa jučer započete trodnevne konferencije o djelotvornosti donatorske pomoći.
Svake godine, donatori diljem svijeta – države, međunarodne agencije i dobrotvorni fondovi – uspiju prikupiti oko 120 milijardi američkih dolara pomoći, dok privatni donatori omogućavaju dodatnih 20 do 25 milijardi, istaknuto je na konferenciji u Ghani među više 1200 predstavnika država primatelja donacija, vladinih predstavnika i predstavnika društvenih organizacija.
Koristi li pomoć siromašnima
"Primatelji donacija, ali i sami donatori očekuju da njihova pomoć bude učinkovita, što je moguće jedino ako se ona pravilno usmjerava. Zbog toga moramo preispitati načine na koje koristimo dobrotvorna sredstva", naglasio je predsjednik Afričke banke za razvoj, Donald Kabureka.
Europski povjerenik za razvoj i humanitarnu pomoć, Louis Michel istaknuo je da su od prihvaćanja Pariške deklaracije 2005. godine, do sada implementirane tek najjednostavnije odredbe. "Krajnje je vrijeme da teoretski dio deklaracije realiziramo u praksi", napomenuo je Michael.
Novac poreznih obveznika
Prema njegovim riječima, donatori se moraju uvjeriti da milijarde onih koji žive u siromaštvu imaju koristi od pomoći, a Europski porezni obveznici također trebaju prepoznati kako njihov novac ne puni tek državne blagajne nego se koristi i u više svrhe.
U protekle tri godine, od prihvaćanja Pariške deklaracije, zemlje u razvoju učinile su značajan iskorak što je prvenstveno vidljivo u preuzimanju odgovornosti za političke odluke na lokalnoj razini, uključivanju javnog i privatnog sektora u gospodarski razvoj te otvaranju tržišta za ulazak stranih investicija.
Razvoj tržišta rada
Međutim, pravilna raspodjela međunarodne pomoći neophodna je za daljnji razvoj. Europska unija smatra da je pomoć potrebno dodatno usmjeriti na dodatni razvoj tržišta rada te razviti sustave za predvidivost pomoći kako bi se primateljima olakšalo planiranje reformi.
Također, financijska bi se pomoć trebala uručivati izravno vladama zemalja koje bi same planirale kako je uložiti, dok bi se od ulaganja u određene projekte, za koje se donatori sami odlučuju, trebalo odustati.
Uspostava većeg povjerenja među donatorima i primateljima te usmjerenost na rezultate, neophodni su kako bi obje strane bile zadovoljne – primatelji zbog pomoći, a donatori zbog načina na koji je njihova pomoć iskorištena. (V.K.)
Izvor:
Europska komisija