Potencijal starijih osoba i dalje ostaje neiskorišten na tržištu rada što šteti razvoju poslovanja, ali predstavlja i veći rizik za starije, upozorava Međunarodna organizacija rada
Unatoč stalnim upozorenjima na starenje populacije i korist starijih, osobe treće životne dobi, a posebice žene i dalje se susreću s raznim oblicima diskriminacije, uskraćivanjem prava i socijalnom nesigurnošću, objavila je Međunarodna organizacija rada (ILO) povodom obilježavanja Međunarodnog dana starijih osoba.
"Potrebna su nam nova rješenja kako bi riješili probleme starijih općenito, a posebice starijih žena", izjavila je Jane Hodges, ravnateljica ILO-vog odjela za jednakost spolova.
Rizik od siromaštva
ILO ističe da osobe starije od 60 godina trenutno čine 11 posto svjetskog stanovništva, a zbog duljeg životnog vijeka žena, one čine 55 posto stanovništva starijeg od 60 godina.
U posljednjih 50 godina očekivana životna dob žena povećala se sa 48 na 67 godina, dok se dob muškaraca povećala sa 45 na 63 godine. Brojčano pak žena je 70 milijuna više nego muškaraca.
Siromaštvo među starijima posebno je alarmantna tema, a ono je također izraženije među ženama, koje su k tome još dugoročno izložene većem riziku od siromaštva.
Zaposleno više muškaraca
Razlog tome je i niža stopa zaposlenosti, ali i zastupljenosti na tržištu rada od muškaraca. Prema procjenama Međunarodne organizacije rada u svijetu je ekonomski aktivno 63,5 posto muškaraca u dobi od 60. do 64. godine, dok je starijih od 65 godina aktivno tek 29,6 posto.
S druge strane stopa ekonomske aktivnosti žena u dobi od 60. do 64. godine iznosi 30,9 posto, dok se na tržištu rada nalazi tek 11,6 posto žena starijih od 65 godina.
Veći rizik za žene predstavlja i činjenica da će one u više slučajeva ostati bez partnera te da su u manjoj mjeri sklone ulaziti u drugi brak. Također, broj žena starijih od 60 godina koje su ostale bez partnera značajno je veći od broja muškaraca koji su ostali bez partnerica.
"Žene u starijoj dobi posebno su ranjive zato jer su često zaposlene na nesigurnim radnim mjestima, ne rade na puno radno vrijeme ili nisu plaćene za svoj posao. Zbog toga imaju niže mirovine, a u pojedinim su zemljama i uskraćene za brojne pogodnosti socijalnog sustava koje uživaju muškarci", upozorila je Hodges. (V.K.)
Izvor:
ILO