Novim bi se zakonom garantiralo jednako trajanje porodiljnog dopusta svim rodiljama u 27 članica EU
Europska komisija predložila je produljenje plaćenog porodiljnog dopusta za majke sa 14 na 18 tjedana te istaknula da bi se jednaka prava trebala odnositi i na samozaposlene žene.
Dulji porodiljni dopust, ističu u Komisiji, ohrabrio bi majke da se nakon poroda vrate na posao. Kritičari ovog prijedloga istaknuli su da bi se o njemu trebalo odlučivati na lokalnim razinama, a ne na razini cijele Unije, budući da bi dulji porodiljni dopust itekako utjecao na troškove, posebice malih poslodavaca.
Jedino u Švedskoj 18 tjedana
Trajanje porodiljnog dopusta za sada se razlikuje od članice do članice, pa tako primjerice u Njemačkoj on traje 14, a u Švedskoj 18 tjedana. Međutim, budući da je u većini zemalja porodiljni dopust kraći od 18 tjedana, novim bi se zakonom garantiralo jednako trajanje dopusta svim rodiljama u 27 članica EU.
"Produljenjem porodiljnog dopusta majkama bi se olakšalo uspostavljanje ravnoteže između posla i privatnog života, što bi se pozitivno odrazilo i na kvalitetu obiteljskog života", istaknuo je europski povjerenik za zapošljavanje i socijalna pitanja Vladimir Špidla.
Konzervativci protiv
Majke je nužno poticati da se vrate na posao kako bi se Europa lakše oduprla starenju radne populacije, dodao je Špidla te objasnio da bi na produljenom dopustu majke trebale biti plaćene kao da su na bolovanju.
Inače, prema podacima EK stopa zaposlenosti među majkama s malom djecom iznosi 65,5 posto, dok stopa zaposlenosti muškaraca koji imaju obitelj iznosi 91,7 posto.
Međutim, konzervativci su se usprotivili takvom prijedlogu, dok je Philip Bushill-Matthews istaknuo da Bruxelles ne može određivati koliko će porodiljnog dopusta imati majke u Britaniji.
Glasnogovornik konzervativaca istaknuo je da mali poslodavci neće moći izdržati tolike troškove, pa oni najmanji doslovno neće željeti zapošljavati mlade žene zbog straha da ne odu na porodiljni dopust. (V.K.)
Izvor:
BBC