Poslodavci upozoravaju da je zbog kašnjenja već sada upitno hoće li Hrvatska u prvom tromjesečju 2009. moći zatvoriti poglavlje 19. socijalna politika i zapošljavanje
Rok za donošenje Zakona o radu (ZOR) ponovno je odgođen. Prvi rok za usuglašavanje ZOR-a s europskim pravnim stečevinama bio je kraj rujna, ali se tada prolongirao do 15. listopada zbog pritisaka sindikata.
Oni su od premijera Ive Sanadera zahtijevali da se ZOR donosi u dvije faze, u prvoj bi se uskladio s europskim direktivama, a nagodinu bi većim promjenama prethodila javna rasprava, na što je on i pristao.
Smanjena prava radnika
No zapelo je u prvoj fazi jer se sindikati s jedne te poslodavci i Vlada s druge strane ne mogu dogovoriti o definiranju prava radnika. Poslodavci upozoravaju da je zbog kašnjenja već sada upitno hoće li Hrvatska u prvom tromjesečju 2009. moći zatvoriti poglavlje 19. socijalna politika i zapošljavanje, što bi moglo ugroziti pregovore.
Odgovornima za to drže sindikate, dok sindikati smatraju da je glavni krivac Vlada. Na sastanku s ministrom gospodarstva Damirom Polančecom, održanom 7. listopada, sindikati su Vladi prigovorili da prezentirana verzija ZOR-a nije usklađena s direktivama EK te od Vlade traže da svaku priliku direktive objasne konkretnim promjenama u ZOR-u.
"Ne možemo u posao izmjene ZOR-a ići neozbiljno. Neke promjene imaju za cilj smanjenje prava radnika, što je nedopustivo", kaže Ana Knežević, predsjednica Saveza samostalnih sindikata Hrvatske.
HUP optužuje sindikate
No predstavnici Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) ne misle tako. Jasna Kulušić, direktorica radno-privatnih poslova pri HUP-u, kaže kako prezentirana verzija ZOR-a predstavlja minimalno usklađivanje s direktivama.
No smatra da sindikati ne shvaćaju kako se radno-pravni odnosi prvi put definiraju prema fleksibilnim tržišnim načelima EU te zato sumnjaju u predstavljenu verziju ZOR-a.
"Oni se primjerice postavljaju neracionalno kada je u pitanju primjena direktive o radnom vremenu, prema kojoj se u 6-dnevnom radnom tjednu može raditi prosječno 48 sati, a kad su u pitanju godišnji odmor, traže doslovnu primjenu direktive, odnosno pet tjedana godišnjeg odmora tijekom godine", objašnjava Kulušić te dodaje da zbog nerazumijevanja ugrožavaju pregovore i postavljene rokove.
U Ministarstvu gospodarstva poručuju kako su se stavovi socijalnih partnera o izmjenama Zakona o radu približili te da će se pregovori nastaviti sljedeći tjedan. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik