U privatnom sektoru muškarci su 16 posto više plaćeni od žena, a u državnom sektoru 14 posto
Unatoč znatnom poboljšanju položaja žena na tržištu rada, žene su danas u svijetu čak 17 posto slabije plaćene od muškaraca. Uz to, one koje rade u privatnim tvrtkama više su potplaćene od žena koje rade u državnim tvrtkama, a diljem svijeta žene su još uvijek suočene s raznim oblicima diskriminacije, upozorava se u novom izvješću Ujedinjenih naroda.
U Europskoj uniji žene prosječno zarađuju 15 posto manje od muškaraca, Najveća razlika u plaćama muškaraca i žena zabilježena u tri najnovije članice - Estoniji, Cipru i Slovačkoj - dok je najmanja razlika na Malti, u Belgiji i Sloveniji.
Nema razlika među stručnjacima i znanstvenicima
U Hrvatskoj su žene trenutno prosječno plaćene 11 posto manje od muškaraca. Istraživanje koje je proveo Ekonomski institut iz Zagreba o razlikama u plaćama između žena i muškaraca pokazuje također da su žene više diskriminirane u privatnom, nego u državnom sektoru. Muškarci zaposleni u privatnom sektoru imaju 16 posto veću plaću, a u državnom 14 posto veću plaću od žena. Prema stupnju obrazovanja, najlošije su plaćene žene s nižom naobrazbom koje zarađuju i za trećinu manje od muških kolega.
Prema riječima Danijela Nestića koji je proveo istraživanje, razlike u plaćama gotovo da i nema među stručnjacima i znanstvenicima. No zato su kod vrlo visokih menadžerskih i dužnosničkih pozicija primjetne teškoće u napredovanju žena. Postoji, također i segregacija po zanimanjima, pa su tzv. ženska zanimanja slabije plaćena od muških.
Žene obrazovanije
Razlika u plaćama žena i muškaraca manja je u bivšim socijalističkim zemljama jer je taj sustav proklamirao jednakost spolova, kaže Nestić. Iznimka su, navodi, baltičke zemlje koje vrlo brzo rastu pogotovo u financijskom sektoru gdje tradicionalno dominiraju muškarci. Kao zanimljivost ističe primjer Nizozemske koja ima začuđujuće visoku razliku u plaćama žene i muškaraca, oko 18 posto. To je stoga, objašnjava, što žene u Nizozemskoj imaju brojne mogućnosti povremenog rada ili skraćenog radnog vremena, pa su ti odnosi automatski drukčiji.
Žene su u Hrvatskoj manje plaćene od muškaraca iako podaci o obrazovanosti govore u njihovu korist. Čak 25 posto zaposlenih žena ima više i visoko obrazovanje, nasuprot 16 posto muškaraca. Ujedno, na složenim poslovima radi 34 posto žena i 25 posto muškaraca, a za svaku godinu radnog staža muškarci dobivaju 1,7 posto, dok žene dobivaju samo 0,8 posto veću plaću. Uz to, svaka godina školovanja, nakon završene srednje škole trebala bi donositi 10 posto veću plaću. No, u praksi muškarcima donosi 11 posto, a ženama devet posto veća primanja. (D.P.)
Izvor:
Vjesnik