Kao dodatan problem poslodavci navode i Zakon o radu, odnosno njegove mjere koje bi u nekim djelatnostima rezultirale gorim efektom od financijske krize
Hrvatska je izdržala prvi val svjetske financijske krize jer je monetarna vlast napravila svoj dio posla, a sada je red na izvršnoj vlasti, stav je Hrvatske udruge poslodavaca (HUP), koja je u četvrtka izašla s osam mjera za koje očekuje da će ih Vlada provesti.
Tako bi Vlada, prema HUP-ovim prijedlozima, trebala obuzdati javnu potrošnju koja ne smije biti uzrok rasta troškova poslovanja.
Najugroženija drvna i tekstilna industrija
Očekuje se održavanje realnih plaća poreznim rasterećenjem, sprječavanje širenja nelikvidnosti tako da država uredno podmiruje svoje obveze prema gospodarstvu. Državne investicije treba odmah preusmjeriti na sektore i gospodarske subjekte koji u kratkom roku osiguravaju učinke te povećati skrb o malim i srednjim poduzetnicima.
Izostanu li mjere koje predlaže HUP to bi moglo dovesti do urušavanja domaće industrije. "Tečajnom politikom, parafiskalnim nametima i zakonom o minimalnoj plaći, domaća je industrija već ugrožena", ocijenio je Vladimir Ferdelji, predsjednik HUP-ove koordinacije CRO industrija.
Kombinacija tih triju negativnih utjecaja po njegovim je podacima rezultirala gašenjem 4.610 radnih mjesta u drvnoj, papirnoj i tekstilnoj industriji.
Kao dodatan problem poslodavci navode i Zakon o radu, odnosno njegove mjere koje bi u nekim djelatnostima rezultirale gorim efektom od financijske krize.
Trn u oku poslodavaca je dužina trajanja godišnjeg odmora, odnosno preuzimanje europske prakse od četiri tjedna godišnjeg odmora. To će značiti 12,3 milijarde kuna novih rashoda i istovremeno smanjenje konkurentnosti domaćeg gospodarstva, izračunali su poslodavci. (A.T.)
Izvor:
Novi list