Prema procjenama stručnjaka, građani će ove godine na kartice potrošiti više od 120 milijardi kuna
Procjenjuje se da minuse na tekućim računima koristi između dva i tri milijuna građana, a kako je to bankama najisplativiji posao koji im donosi kamatu i do 14 posto godišnje, nema straha od ukidanja minusa na tekućim računima, ističu bankovni stručnjaci i ekonomisti.
Računica banaka je jednostavna: na minus po tekućem računu od 21.000 kuna, odobren na neto plaću od 7000 kuna, banka godišnje zaradi oko 2.940 kuna čistih kamata, piše Jadranka Šević u Jutarnjem listu.
Potkraj rujna građani su u bankama imali otvoreno pet milijuna računa, od kojih je 3,96 milijuna bilo tekućih, a 948.600 žiro-računa. Prosječna kamata na dozvoljene minuse, prema posljednjim podacima, iznosi 12,91 posto.
Preko 8 milijuna kartica
Do rezanja kredita po kreditnim karticama, dodaju stručanjaci, moglo bi doći samo ako se znatno pogorša naplata kredita, što za sada nije slučaj. No, budući da banke i kartičari rizik od nevraćanja kredita uračunavaju u kamatu i u tom bi slučaju prije mogli povećati kamate nego ukinuti kartične kredite.
Prema službenim podacima, do kraja lipnja ove godine karticama je obavljeno 122,4 milijuna transakcija vrijednih 54,61 milijardu kuna. Potrošnja u drugom dijelu godine, posebice za blagdane, raste još brže i jedino bi ekonomska kriza mogla usporiti očekivanu potrošnju.
Podaci HNB-a pokazuju da hrvatski građani koriste 8,3 milijuna kartica, što je gotovo dvije kartice po svakom stanovniku. U posljednjih osam godina broj kartica povećan je za gotovo četiri puta.
U svim bankama dopušteni minus veže se za redovita primanja, a iznos dopuštenog prekoračenja obnavlja se u pravilu svaka tri mjeseca. U slučaju neplaćanja banka jednostavno ukida minus i naplaćuje se iz plaće ili mirovine, zaračunavajući pritom i zatezne kamate dužniku. (D.P)
Izvor:
Jutarnji.hr