Za više od 70 posto ispitanika Hrvatske i Grčke premorenost zbog posla otežava ispunjavanje obiteljskih obveza i kućanskih poslova
Europljani su generalno zadovoljni kvalitetom i sretni svojim životom, pokazuje istraživanje o kvaliteti života koje je provela Europska fundacija za poboljšanje životnih i radnih uvjeta (Eurofound).
Europljani su na skali od jedan do deset kvaliteti života dali ocjenu sedam dok je sreća ocjenjena pola boda više.
Građani Hrvatske ne odskaču previše od europskog prosjeka, pa su kvaliteti života dali ocjenu 6,4, dok su sreću ocijenili sa sedam bodova.
Bugari najnezadovoljniji
Međutim velike varijacije u ocjenama postoje među 12 novih članica Europske unije, čiji su građani manje zadovoljni kvalitetom života od starijih članica unije. Tako su najzadovoljniji Danci, dok su Bugari najnezadovoljniji kvalitetom života.
Istraživanje o kvaliteti života u Europi provedeno je od rujna 2007. do veljače 2008. kroz individualne razgovore s 35 tisuća odraslih u 27 zemalja članica EU i trima kandidatkinjama za članstvo - Hrvatskoj, Makedoniji i Turskoj.
"Osjećaj zadovoljstva životom u bivšim socijalističkim državama razlikuje se u mnogome ovisno o društvenim i demografskim čimbenicima. Osjetno je nezadovoljstvo zbog malih primanja, a starije osobe češće izražavaju nezadovoljstvo svojim stanjem" - rekao je ravnatelj Eurofounda Jorma Karppinen.
Optimistični Europljani
Istraživanje je pokazalo očekivane rezultate jer su stanovnici s višim prihodima, dobrim zdravljem, sigurnim radnim mjestom i boljim obrazovanjem zadovoljniji i sretniji od ostalih.
Europljanima je zdravlje i obiteljski odnosi imaju važan utjecaj na rangiranje kvalitete života. Četiri od pet Europljana (81 posto) je izjavilo da je dobro zdravlje vrlo važno za njihovu kvalitetu života.
Među ostalim, više od 70 posto ispitanika Hrvatske i Grčke navelo je im premorenost zbog posla otežava ispunjavanje obiteljskih obveza i kućanskih poslova. Kućanske poslove i brigu o odgoju djece i dalje uglavnom preuzimaju žene. Kako pokazuju rezultati istraživanja, muškarci u EU oko 18 sati tjedno posvete brizi o djeci, dok žene u odgoj djece utroše više od 33 sata. Muškarci na kućanske poslove potroše 10 sati, dok se žene tom poslu posvete 18 sati tjedno.
Nadalje, 55 posto građana EU navelo je da su vrlo optimistični glede budućnosti. Najoptimističniji su građani Norveške, dok se Hrvatska nalazi uz 20 europskih zemalja među kojima polovina ispitanika optimistično gleda na budućnost. U toj skupini se nalaze Poljska, Slovenija, Malta i Estonija. Među starijim članicama EU, ispitanici u Francuskoj, Italiji i Portugalu su najmanje optimistični glede budućnosti. (D.P.)
Izvor:
Eurofound