Vlada je ipak odlučila smanjiti proračunski deficit za 2009. koji iznosi 4,5 milijardi kuna te obavljaju posljednje dogovore kako bi pronašli stavke koje će srezati i tako uštedjeti
Najavljenim izmjenama vlastitog prijedloga proračuna za sljedeću godinu država bi mogla uštedjeti i do tri milijarde kuna, čime bi se proračunski manjak sveo blizu nule, piše Adriano Milovan u Jutarnjem listu.
Tvrde to ekonomisti, koji su u ponedjeljak popodne s predstavnicima Ministarstva financija detaljno "češljali" prijedlog proračuna za 2009.
Plaće i mirovine neće se dirati%% Po svemu sudeći, najveće uštede država bi mogla ostvariti u zdravstvu, i to do čak 1.5 milijardi kuna.
Znatne bi uštede država mogla ostvariti i kod subvencija, čiji iznosi posljednjih godina, unatoč preporukama Europske unije, bilježe rast. Još aktualnim Vladinim prijedlogom proračuna subvencije su postavljene na gotovo sedam milijardi kuna, no pojedini članovi Ekonomskog vijeća upozoravaju na netransparentnost njihova davanja.
Kako se plaće i mirovine, po svemu sudeći, ni u izmijenjenoj verziji proračuna neće dirati, dodatni prostor za uštede pojavljuje se u infrastrukturnim projektima, pa je izgledno da će država od nekih u sljedećoj godini morati odustati. No, koji od tih projekata bi se mogli naći "na ledu" zasad se još ne zna, jer je to, kažu ekonomisti, stvar političke odluke.
Znatne uštede
Za razliku od zdravstva, subvencija i kapitalnih projekata, koji bi državnoj blagajni mogli donijeti uštedu i do četiri milijarde kuna, novom bi proračunskom konstrukcijom mogli profitirati Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR) i Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ).
Tim bi se resorima Vladinim amandmanima na proračun mogao znatno povećati proračun, i to za milijardu kuna. Očito je da se time, s jedne strane, izlazi u susret poslodavcima i sindikatima, a da se, s druge strane, država nastoji pripremiti za nadolazeću krizu, koja će, kako se najavljuje, najveći danak ubrati na izvoznicima i zaposlenima u izvoznim djelatnostima.
Rezultat ovako izmijenjenog proračuna bili bi za dvije do tri milijarde kuna manji rashodi od prvotno postavljenih 128,9 milijardi. Kako bi planirani prihodi trebali ostati na 124,6 milijardi kuna, proračunski bi manjak na kraju mogao pasti na oko milijardu kuna, ili 0,3 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP). (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list