Selekcija kandidata će biti stroža i u nju će biti uključen veći broj osoba, jer će poslodavci zapošljavati samo stručne radnike, upozorava Manpower
U prvom kvartalu 2009. godine poslodavci u cijelom svijetu smanjit će intenzitet novih zapošljavanja, a posebice oni u Singapuru, Indiji i Tajvanu, stoji u najnovijem izvještaju međunarodne tvrtke za zapošljavanje Manpower.
"Rezultati istraživanja pokazuju da će većina poslodavaca prije novih zapošljavanja dobro analizirati uvjete na tržištu, a tek zatim procjenjivati hoće li biti novih otpuštanja ili zapošljavanja. Ukoliko ne dođe do izvanrednog rasta gospodarskih aktivnosti, slijedeća godina će biti itekako teška za sve posloprimce, a posebno one koji tek traže posao", upozorio je izvršni direktor Manpowera, Jeffrey Joerres.
Rast američkog uslužnog sektora
Istraživanje provedeno intervjuiranjem više od 71.000 poslodavaca pokazuje da najviše zaposlenika, unatoč krizi, planiraju zapošljavati poslodavci u Peruu, Indiji, Kanadi, Rumunjskoj, Kolumbiji, Australiji, Poljskoj, SAD-u i Kini. S druge strane, poslodavci u Singapuru, Irskoj, Španjolskoj i Italiji predviđaju najmanje zapošljavanja.
Optimizam kanadskih i američkih poslodavaca temelji se na rastu potražnje za proizvodima u uslužnom, građevinskom i prijevozničkom sektoru te relativno optimističnim prognozama za sektor veleprodaje i maloprodaje.
Alternativno rezanje troškova
"Iako se u Europi očekuje manje zapošljavanja, tamošnji poslodavci također ne misle u potpunosti odustati od potrage za novim zaposlenicima. Posloprimci će tako imati prilike natjecati se za otvorena radna mjesta, ali će selekcija kandidata biti stroža i u nju će biti uključen veći broj osoba, jer će poslodavci zapošljavati samo stručne radnike", prognozira Joerres.
Njemački i Nizozemski poslodavci izrazili su optimističnije prognoze budući da će zbog rasta, financijskog, poslovnog i prijevozničkog sektora, rasti potražnja za novim zaposlenicima.
S druge strane, negativni trendovi u građevinskom, proizvodnom i financijskom sektoru uzrok su najpesimističnijih prognoza zapošljavanja u Velikoj Britaniji u posljednjih 15 godina.
Iako mnogi stručnjaci predviđaju da će iduće godine doći do masovnog otpuštanja zaposlenika, Joerres napominje da unatoč krizi, poslodavci trebaju razmisliti o alternativnim opcijama rezanja troškova, poput prenamjene radnih mjesta ili skraćivanja radnog tjedna.
Europski fond na nezaposlene
Zbog straha od masovnog rasta broja nezaposlenih Europska komisija (EK) je predložila i osnivanje posebnog Europskog globalizacijskog fonda, čija bi glavna zadaća bila pomaganje osobama koje zbog krize ostanu bez posla.
S godišnjim budžetom fonda u iznosu od 500 milijuna eura, nezaposlenima bi se omogućilo pohađanje tečajeva za edukaciju ili prekvalifikaciju te otvorio pristup većoj ponudi otvorenih radnih mjesta.
Osim što se založila i za produljenje trajanja pomoći za nezaposlene s trenutne jedne, na dvije godine, EK je zatražila i ublažavanje kriterija prema kojima države članice mogu tražiti financijsku pomoć. (V. K.)
Izvor:
Manpower