Zbog mogućeg pada međunarodnog kreditnog rejtinga, Vlada sa sindikatima traži dogovor o štednji na svim razinama
Hrvatska vlada ovog će tjedna konačno predstaviti mjere za ublažavanje krize temeljene na prijedlogu Ekonomskog instituta, ali one još uvijek neće sadržavati prijedlog rebalansa proračuna kao ključnu mjeru očuvanja stabilnosti sustava, piše Mirela Klanac u Poslovnom dnevniku.
Vlada od tog poteza ne bježi, ali je pitanje hoće li on biti u četvrtom ili petom mjesecu, objasnio je nakon sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća ministar financija Ivan Šuker.
No, u smanjivanje rashoda, koji nužno podrazumijevaju i smanjivanje određenih prava poput rasta plaća, po svemu sudeći ne želi ići sama. Zato će još jednom pokušati pridobiti sindikate na zamrzavanje plaća, što joj nije uspjelo prilikom donošenja proračuna.
"Oko rebalansa postoji ključno pitanje – hoćemo li rezati rashodovnu stranu što uključuje određena prava, poticaje i subvencije. Ako oko toga ne nađemo suglasje socijalnih partnera onda se otvara pitanje povećanja deficita što otvara i potrebu za povećanim financiranjem, a time i pitanje kreditnog rejtinga države", kazao je Šuker i time praktički stavio na stol svoju ponudu za pregovore o smanjenju potrošnje.
Loša poruka svijetu
Bez postizanja dogovora, što bi u uvjetima pada prihoda značilo povećanje deficita poslali bi, dodatno je obrazložio Šuker, lošu poruku međunarodnim tržištima, što bi značilo nepovoljnije uvjete zaduživanja kako za državu tako i za gospodarstvo kojemu je potreban novac.
Zanimljivo je kako sada ni sindikalni predstavnici ne brane više toliko borbeno stečena prava, pa je nakon sjednice GSV-a, dopredsjednik Matice hrvatskih sindikata, Vilim Ribić čak priznao da postoje opravdani ekonomski razlozi za zamrzavanje plaća te da je takva intervencija u plaće državnih službenika i javnih službi moguća ako se dogovori na razini cijele zemlje.
Sumnjivi podaci
Osim plaća u svim službama koje se financiraju iz državnog proračuna, to znači i zamrzavanje plaća u javnim poduzećima, lokalnoj upravi i privatnom sektoru uz uvjet da im se to nadoknadi po izlasku iz krize, rekao je Ribić, ali i naglasio da to ne mora nužno biti i mišljenje ostalih sindikata.
Međutim, dodao je da na odluku ipak treba pričekati koji tjedan i vidjeti je li stanje u privatnom sektoru doista onakvo kakvim ga prikazuju poslodavci.
Naime, Ribić dvoji u istinitost tvrdnji o gubitku po 150 radnih mjesta dnevno, kao što to ističu poslodavci te tvrdi da se to ne podudara sa službenim podacima.
Sastanak s poduzećima
Iako je u siječnju zabilježen pad zaposlenosti od 5,8 posto, Ribić smatra kako je to za taj mjesec uobičajeno.
No, prije eventualnog dogovora o zamrzavanju plaća, ministar Šuker obećao je mjere koje bi trebale "ubrizgati likvidnost u sustav". Prvi korak bit će sastanak s direktorima javnih poduzeća ne kojem će se utvrditi kolike su potrebe poduzeća za financiranjem do kraja godine te koliko im je novaca potrebno.
Konkretne mjere za ublažavanje krize Vlada bi tako trebala javnosti predstaviti u četvrtak, nakon sastanka premijera i državnih tvrtki te sjednice Ekonomskog vijeća. (V. K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik