Međunarodna konfederacija sindikata upozorila da razlika u plaći muškaraca i žena iznosi 22 posto, a ne 16,5 posto što je službeni podatak
Ženske sindikalne grupe SSSH, NHS-a i HUS-a Vladi su poslale pismo kojim prosvjeduju protiv prijedloga Zakona o plaćama državnih službenika i namještenika. Osudile su taj zakonski prijedlog, jer se njime ukida institut dodatka na minuli rad, a uvodi se novi model promicanja u plaći temeljem ocjene rada i učinkovitosti.
Njime se, ističu oni, najviše diskriminiraju i kažnjavaju žene koje jesu, ili će tek biti, na porodiljnom dopustu, bolovanju zbog djeteta ili u mirovanju radnog odnosa zbog skrbi o djetetu. Naime, njihov se rad za to vrijeme ne bi ocjenjivao, čime bi se te žene dodatno diskriminiralo.
Na taj su način, povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena (8. ožujka) sindikalne grupe željele još jednom ukazati koliko su i na koji način žene diskriminirane na tržištu rada, ali i u društvu općenito.
Spolno uznemiravanje
Rezultati istraživanja o rodnoj ravnopravnosti koje je proveo Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika, pokazali su da se gotovo 40 posto žena ne smatra ravnopravnima u odnosu na svoje muške kolege.
U tom istraživanju provedenom nad gotovo dvije tisuće žena, većina je njih istaknula da se bolje osjećaju ako za nadređenu osobu imaju ženu, dok ih se samo 16 posto subjektivno osjeća ravnopravnima s muškarcima.
Zabrinjavajuće je pak da je gotovo 23 posto žena povremeno izloženo različitim oblicima spolnog uznemiravanja, koji mogu biti verbalni, ali i u obliku neprimjerenog dodirivanja.
No osim u državnoj upravi, žene i njihova prava neprestano se zanemaruju u mnogim sektorima, pa je tako nedavno čak i predstojnica Vladina ureda za ravnopravnost spolova Helena Štimac-Radin upozorila da je zastupljenost žena u predstavničkim tijelima vlasti iznimno zabrinjavajuća.
U Hrvatskoj 23 posto slabije plaćene
Iako se i u Hrvatskoj žene u većoj mjeri odlučuju na visoko obrazovanje, pa čak i u većem postotku završavaju fakultete, one i dalje imaju veći u dio u ukupnoj nezaposlenosti. Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) žene su u siječnju 2009. činile 61,5 posto ukupnog broja nezaposlenih, dok je muškaraca bilo tek 38,5 posto. Među ukupno 254.291 nezaposlenom osobom, bilo je 156.348 žena.
Istraživanje o visini plaća koje je MojPosao proveo krajem 2008. pokazalo je da žene u Hrvatskoj u prosjeku imaju 23 posto manju plaću od muškaraca, dok posljednji podaci Europske komisije pokazuju da žene unutar 27 zemalja članica zarađuju 17,4 posto manje od muškaraca.
Nejednakost je najizraženija u Estoniji gdje žene zarađuju čak 30,3 posto manje od muškaraca, dok je najmanja razlika u Italiji (4,4 posto).
Iako se do prije samo godinu dana smatralo da su plaće žena na globalnoj razini 16,5 posto manje od plaća muškaraca, Međunarodna konfederacija sindikata (ITUC) je upozorila da bi razlika u plaćama muškaraca i žena mogla bi biti i veća nego što to inače pokazuju službeni podaci.
22 milijuna nezaposlenih žena više
Naime, u izvještaju "(Ne)ravnopravnost spolova na tržištu rada" koji se temelji na rezultatima istraživanja provedenog nad 300.000 žena i muškaraca u 20 zemalja, stoji da žene u prosjeku imaju 22 posto manju plaću od muškaraca.
Brojna su istraživanja posljednjih mjeseci sugerirala da bi trenutka ekonomska kriza negativno mogla utjecati na zapošljavanje žena i mogućnosti njihova napredovanja unutar organizacija, a ITUC ne dvoji da bi se takve slutnje mogle i ostvariti.
I prijašnje su krize posebno negativno utjecale na položaj žena u državama u razvoju te u sektoru izvoznih industrija i poljoprivrede, ističu u izvješću. Uz to, napominju, bilo koje smanjenje izdvajanja vlada zemalja za zdravstvo, socijalnu zaštitu i obrazovanje često najjače pogađaju žene.
Istovremeno, Međunarodna organizacija rada (ILO) upozorila je da bi zbog krize bez posla moglo ostati od 24 do 52 milijuna ljudi, pri čemu bi se broj nezaposlenih žena mogao povećati čak i za 22 milijuna. Stopa nezaposlenosti žena trebala bi se u tom slučaju povećati na čak 7,4 posto, dok bi se stopa nezaposlenosti muškaraca mogla povećati na 7 posto. (V. K.)