Iako bi se vraćanjem trošarina na 1,90 kuna godišnje moglo namaknuti dodatnih 200 milijuna kuna, u ministarstvu tvrde da se time ne bi značajnije promijenila situacija u proračunu
Uz rezanje troškova, Vlada u rebalansu proračuna također ima mali prostor za povećanje prihoda i to bez povećanja poreza i doprinosa izmjenama zakona te uvođenja novih nameta.
Vlada naime može ukinuti svoju uredbu kojom je u travnju 2007. godine uvela plivajuće trošarine, odnosno snizila trošarine na gorivo za 25 lipa. U to vrijeme cijene goriva su prvi put prelazile osam kuna, pa je Vlada po uzoru na europske zemlje reagirala uvođenjem plivajućih trošarina, piše Jagoda Marić u Novom listu.
Dodatno opterećenje za građane
Budući da su tada i proračunski prihodi bili veći od planiranih, iznos od 178 milijuna kuna, kojeg se država odrekla smanjenjem trošarina, a samim time i PDV-a na gorivo, nije se činio puno.
Tako bi sada bez promjene zakona, za što se zalažu i neki ekonomski stručnjaci, Vlada mogla vratiti trošarine na 1,90 kuna, što bi joj, uz pet lipa PDV-a osiguralo dodatnih 30 lipa po litri goriva.
Međutim, u Ministarstvu financija tvrde da ne razmišljaju o takvom potezu, jer on ne bi značajno promijenio sadašnju situaciju u proračunu, s obzirom na to da bi se tako do kraja godine moglo namaknuti samo dodatnih 200 milijuna kuna, a da bi se time opteretilo i stanovništvo i gospodarstvo. (V. K.)
Izvor:
Novi list