U kreiranje socijalne politike aktivnije se treba uključiti civilno društvo, zaključeno je na okruglom stolu "Socijalno uključivanje osoba s invaliditetom"
Da bi osobe s invaliditetom imale kvalitetnu skrb države i društva potrebno ih je deinstitucionalizirati i stručnu im pomoć ponuditi u zajednici, a u kreiranje socijalne politike aktivnije se treba uključiti civilno društvo, zaključeno je danas na okruglom stolu koji se na temu "Socijalno uključivanje osoba s invaliditetom" održava u Hrvatskom saboru.
Okrugli stol organizirao je Nacionalni odbor za praćenje pregovora s EU, čija je predsjednica Vesna Pusić rekla kako građanima treba otvoriti i demistificirati pregovore s EU, kako bi bili upoznati s onime što članstvo u Uniji nosi i zašto Hrvatska želi preuzeti europske standarde, u konkretnom slučaju oko skrbi prema osobama s invaliditetom.
Alternativni oblici skrbi
"Proces europskih reformi može imati pozitivne učinke samo ako mi sami tako odlučimo i reforme provedemo kako bi poboljšali položaj građana, posebno najosjetljivijih skupina u društvu", izjavila je Pusić.
Predsjednica Udruge za promicanje inkluzije Borka Teodorović upozorila je da se socijalna uključivost osoba s invaliditetom u Hrvatskoj teško provodi, da se njihova deinstitucionalizacija provodi nikako ili sporo, iako je, istaknula je, daleko humanija, kvalitetnija i ekonomski isplativija za osobe s invaliditetom.
Naglasila je potrebu da se osobama s invaliditetom, umjesto da ih se smješta u zdravstvene i socijalne institucije, ponude alternativni oblici skrbi, poput specijaliziranih mjera potpore u zajednici, stanovanja i specijaliziranog udomiteljstva uz potporu u zajednici, te potpore obiteljima da spriječe ili barem odgode odlazak invalidnog člana u neku od institucija.
Novi Zakon o radu
Sveučilišni profesor socijalnog prava Zoran Šućur je, što se kvalitetnijeg socijalnog uključivanja tiče, nužnim ocijenio jačanje stručnih i administrativnih kapaciteta unutar ministarstava i državne uprave te, što je i primjedba Europske komisije, adekvatnu podjelu nadležnosti i poslova između ministarstava.
O pregovorima o poglavlju 19. "Socijalna politika i zapošljavanje" govorila je voditeljica pregovaračkog tima Vera Babić. Ona je rekla kako je za zatvaranje tog poglavlja preostalo donijeti novi Zakon o radu te uvjeriti EU u dostatne institucionalne kapacitete te kompetentnost hrvatskih institucija u području socijalne politike, rada i zapošljavanja.
Babić je ocijenila kako u Hrvatskoj još nitko nije ni svjestan koliko će se toga u socijalnoj politici morati promijeniti pri ulasku u EU, odnosno "rušiti stereotipe i naslijeđa", istaknuvši potrebu snažnijeg uključivanja nevladinog sektora u kreiranje socijalne politike.
"Više nema univerzalnih mjera socijalne politike kao nekada, već nam trebaju ciljane mjere uz prepoznavanje određenih socijalnih skupina kojima se želi pomoći", naglasila je. (Hina)