Četveročlana obitelj za hranu mora izdvojiti minimalno 2.633 kune, što je 39,8 posto potrošačke košarice, ali i polovica prosječne plaće
U nepunih 10 godina nominalna prosječna plaća zaposlenih povećana je za čak 71 posto, ali su istovremeno rasle i cijene. Tako je trenutačna prosječna plaća od 5.230 kuna dovoljna za pokrivanje svega 80 posto mjesečne potrošačke košarice, koja je prema izračunu Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS), za četveročlanu obitelj u ožujku iznosila 6.617 kuna.
Ako se taj iznos podijeli s brojem dana u mjesecu, svakoj je obitelji minimalno dnevno trebalo oko 213 kuna. Međutim, to znači da šest dana u mjesecu takva obitelj, ako u njoj radi samo jedna osoba i za to prima prosječnu plaću, baš i nema sredstava za život. Kad se ti dani zbroje, ispada da ta obitelj "posti" 72 dana u godini ili čak 10 tjedana, piše Sanja Stapić u Slobodnoj Dalmaciji.
Plaće veće 2,6, a zaduženost 19,2 puta
NHS je izračunao da je u poslijeratnom razdoblju, od 1996. godine, plaća porasla 2,6 puta, s 2.033 kune na današnje razine, dok je zaduženost građana u bankama skočila čak 19,2 puta, sa 6,6 milijarda na 126,8 milijarda kuna. No, za rast zaduženosti dijelom je zaslužna i činjenica da neke obitelji zbog pomanjkanja novca, rupe u kućnom proračunu krpaju uz pomoć kreditnih kartica i minusa po tekućim računima.
Stoga se može reći da one koji žive od prosječne plaće zapravo ne zanima koliko ona iznosi, već koliko s njome mogu kupiti. Posebice ako se zna da dvije trećine zaposlenih u državi zarađuje manje od tog prosjeka.
Cijene skoro kao u EU
Još poraznije zvuči podatak da je u ožujku prehrana činila 39,8 posto ili 2.633 kune prosječne košarice za četveročlanu obitelj, što je polovica prosječne plaće.
Europski statistički ured Eurostat, kupovnu je moć hrvatskih građana za prošlu godinu procijenio na 62,7 posto europske. Prema njihovim podacima za pretprošlu godinu, prosječna plaća u Hrvatskoj iznosi tek trećinu prosječne plaće u EU, dok su nam cijene na puno višoj razini. Cijene hrane i pića su u visini 88 posto europskog prosjeka cijena, a od 13 novih članica Europske unije skuplji je samo Cipar. (V. K.)
Izvor:
Slobodna Dalmacija