Iznos minimalne plaće usklađuje se na način da se udio minimalne plaće u prosječnoj plaći uveća za postotak rasta BDP-a u prošloj godini
Minimalna plaća u Hrvatskoj od jučer je veća za nešto više od 376 kuna i iznosi 3.123,22 kune, pokazuju izračuni Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS).
Rezultat je to odredbi Zakona o minimalnoj plaći koje su stupile na snagu, a prema kojima će se iznos minimalne plaće za razdoblje od 1. lipnja 2009. do 31. svibnja 2010. te za svako sljedeće jednogodišnje razdoblje, uskladiti s rastom bruto domaćeg proizvoda (BDP) za prethodnu godinu, i to na način da se udio minimalne plaće u prosječnoj plaći uveća za postotak gospodarskog rasta u prethodnoj godini, piše Adriano Milovan u Jutarnjem listu.
Primjenu ove računice potvrdio je i ekonomski analitičar Nezavisnih hrvatski sindikata (NHS), Goran Bakula koji je istaknuo da minimalna bruto plaća, koja je dosad iznosila 2.747 kuna, od 1. lipnja doista iznosi 3.123,22 kune.
Odredbe Zakona su jasne
Prosječna bruto plaća na razini države prošle je godine iznosila 7.544 kune, a minimalna plaća je iznosila samo 39 posto prosječne plaće. Kako je realni rast gospodarstva u 2008. iznosio 2,4 posto, udio minimalne plaće se, sukladno zakonu, povećava za taj postotak i sada iznosi 41,4 posto, što na prosječnu plaću iz prošle godine daje novi iznos minimalne plaće.
Iako Bakula poručuje kako je Zakon na snazi i njegove su odredbe jasne, poslodavci i dalje upozoravaju da rast minimalne plaće za posljedicu ima poskupljenje radne snage, i to u kriznim uvjetima, kada je upitan opstanak brojnih tvrtki.
Stoga su iz redova poslodavaca prema sindikatima krenule inicijative zamrzavanja minimalca, što su, međutim, sindikalci odbili. Čak štoviše, upozoravaju da će prosječan radnik i s uvećanom minimalnom plaćom teško krpati kraj s krajem, budući da ona doseže samo 40 posto prosječne plaće za ožujak ove godine.
Međutim, upitno je i kako će se taj Zakon u praksi provoditi, posebice ako se uzme u obzir da u Hrvatskoj nema precizne evidencije o broju ljudi koji rade za minimalnu plaću. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list