Zbog preslabe potražnje za nekim zanimanjima, nezaposleni godinama čekaju na burzi, a rukovatelj kožarsko-krznenim strojevima na posao čeka čak 8 godina
Primjer tvornice za preradu inćuna Ostrea pokazuje da poslodavci ponekad, unatoč velikom broju nezaposlenih na burzi, ne uspijevaju popuniti otvorena radna mjesta. Naime, prema riječima vlasnika Nevena Badurine, oni već dva mjeseca bezuspješno traže 100 radnika.
Iako plaća budućih zaposlenika iznosi oko 3000 kuna neto, a ovisno o satnici može biti i viša, kada su prije mjesec dana tražili stotinjak radnica čak i na šibenskom Zavodu za zapošljavanje, na oglas se, unatoč velikoj nezaposlenosti u tom gradu, javilo samo nekoliko osoba.
I dok neki poslodavci uzaludno tragaju za radnom snagom, u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje broj nezaposlenih stalno se povećava, a krajem svibnja registrirano je 256.269 nezaposlenih osoba, pišu Tea Romić i Frane Šarić u Večernjem listu.
Na burzi rada posebno se dugo nalaze osobe sa zanimanjima koja polagano izumiru i koja bi bilo najbolje zamijeniti prekvalifikacijom. Rezultati kontrole HZZ-a pokazuju da se 70 posto osoba zaposlilo u razdoblju od šest mjeseci nakon završetka programa prekvalifikacije.
Građevina, knjigovodstvo ili ugostiteljstvo
No, programi prekvalifikacije složeni su i dugotrajni te prema propisima nije moguće uključiti osobe niže razine obrazovanja, već samo nezaposlene koji imaju završena trogodišnja zanimanja.
Stoga se, zbog uvjeta upisa i trajanja programa obrazovanja, s obzirom na potražnju tržišta rada, češće koriste programi stručnog osposobljavanja i programi stručnog usavršavanja. Od 2006. do 2008. u prekvalifikacije su uključene 6.194 osobe iz evidencije nezaposlenih, a najčešće za zanimanja u građevinarstvu, knjigovodstvu i ugostiteljstvu.
Koliko neke osobe čekaju na zaposlenje, najbolje ilustrira primjer rukovatelja kožarsko-krznenim strojevima, koji na posao čeka već 100 mjeseci, odnosno osam godina i četiri mjeseca. Za tim zanimanjem slijede tehničar predenja (čeka 8,2 godine), rukovatelj punjenja boca, tkalac, sastavljač telekomunikacijske opreme, kovinotokar, majstor, pomoćni galvanizer, poslužitelj alatnog stroja, pomoćni elektronamatač te obrađivač tekstila koji na posao čekaju "najmanje" sedam godina i tri mjeseca.
S druge pak strane, posao će odmah dobiti razredni učitelj koji se na burzi rada zadržava samo mjesec i pol, a slijede ga tehničar-grafički urednik, monter cjevovoda, stjuardesa, barmen, pratitelj, direktor male trgovine i diplomirani građevinski inženjer, turistički informator...
Više mogućnosti
"Sa svima koji dođu na burzu radimo profesionalni plan i gledamo jesu li potrebne pripreme ili mogu odmah na tržište rada. U svakom slučaju, svakome u skladu s njegovim željama i mogućnostima predlažemo dva-tri zanimanja koja bi mogli raditi", objašnjava Kristina Alerić, rukovoditeljica Odjela posredovanja i mjera aktivne politike zapošljavanja u HZZ-u.
Alerić dodaje kako je bitno da se posloprimci pri zapošljavanju ne ograničavaju u samo jednom zanimanju. (V. K.)
Izvor:
Večernji list